Oferta przekazów pieniężnych

11 paź 2021

Jak długo idzie przelew zagraniczny?

Jak długo idzie przelew zagraniczny?

Jak długo idzie przelew zagraniczny? Niestety nie określono tego jednoznacznie, gdyż wpływ na to ma kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim zależy to od tego do jakiego kraju wysyłamy środki i jakim rodzajem przelewu. Zazwyczaj może on trwać od jednego do kilku dni roboczych. Jednak, aby dowiedzieć się więcej w tym temacie, polecamy Państwu lekturę niniejszego artykułuZapraszamy serdecznie!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
W jaki sposób go wykonać?
Transfer globalny typu SWIFT
Przekaz europejski sieci SEPA
Gdzie najszybciej? W Klik-24!

Jak długo idzie przelew zagraniczny? – słowem wstępu

Jak długo idzie przelew zagraniczny? Temat ten najlepiej zacząć od początku, tak więc wyjaśnijmy sobie na wstępie pojęcie przelewu zagranicznego. W fachowej terminologii określa się to jako dewizowe przekazanie wypłaty. Stanowi ono najpopularniejszy sposób na transfer pieniędzy za granicę do odbiorcy, który posiada rachunek bankowy w innym kraju. Obecnie wymienić można kilka form takich transakcji, które różnią się od siebie podstawowymi parametrami, czyli kosztem oraz czasem realizacji. Usługę tego typu można wykonać z dwóch źródeł. Zarówno ze standardowego konta osobistego (ROR), jak i rachunku walutowego, o ile taki posiadamy.

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Jak zrobić przelew zagraniczny? Przy takiej operacji finansowej, należy wiedzieć, w jakim kraju odbiorca naszej płatności prowadzi swój rachunek. Jeśli nie poinformowano nas o tym, to aby go określić, musimy się posłużyć w tym celu numerem IBAN. Czyli międzynarodowym numerem rachunku bankowego. Jest to standardowy numer konta bankowego, który na początku poprzedzają dwie literki z umownym symbolem ISO wybranego kraju. Poniżej przedstawiamy kody ISO dla przykładowych państw europejskich. Wszystkie z nich przynależą do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro.

Nazwa kraju Kod ISO Nazwa kraju Kod ISO
Austria AT Litwa LT
Belgia BE Luksemburg LU
Cypr CY Łotwa LV
Estonia EE Malta MT
Finlandia FI Niemcy DE
Francja FR Polska PL
Grecja GR Portugalia PT
Hiszpania ES Słowacja SK
Holandia NL Słowenia SI
Irlandia IE Szwajcaria CH
Wielka Brytania GB Włochy IT

W zależności od tego, gdzie wysyłamy pieniądze, zależeć będzie rodzaj naszego przelewu. Generalnie wyróżniamy dwa, które znacznie różnią się od siebie możliwościami, choć ich zastosowanie wydaje się takie samo. Przelew SWIFT oraz SEPA – z czego wynika ta różnica pomiędzy nimi? Przekonajmy się poniżej w szczegółowej analizie.

Jak długo trwa przelew zagraniczny?

W dzisiejszych czasach mamy na prawdę wiele opcji na wykonanie przelewu zagranicznego. Jednym z kluczowych wyznaczników, na jaki zwracamy uwagę przy wyborze metody jest oczywiście to, ile idzie przelew zagraniczny? Pomimo upływu lat do najczęściej stosowanych nadal należą sprawdzone przelewy typu SWIFT oraz SEPA. Zobaczmy więc, jak prezentują się w poniższym zestawieniu.

 Przelew  Czas usługi Zasięg geograficzny Waluta Opłaty
SEPA  Zwykle 1-2 dni robocze  Kraje stowarzyszone w UE + członkowie strefy SEPA Euro Max. 25 PLN (w zależności od tabeli opłat i prowizji wybranego usługodawcy)
SWIFT 3-4 dni robocze Ponad 200 państw świata  Dowolna   Zależne od tabeli TOiP, min. 20 PLN, a max. 300 PLN lub wartość procentowa od ogółu przelewu 

Przelew międzynarodowy SWIFT

Przelew międzynarodowy w globalnej sieci płatniczej SWIFT jest dużo bardziej rozwiniętą usługą. Swoim zasięgiem obejmuje bowiem praktycznie każde państwo świata, jak i dowolnie wybraną walutę. Niestety takie korzyści kosztują i to sporo, ponieważ za samo zlecenie usługi płacimy od 20 do nawet 300 zł! Następnie wymieniamy walutę po niekorzystnych stawkach bankowych, na czym tracimy zawsze najwięcej pieniędzy. Efektem tego jest niestety wysoki poziom spreadu walutowego, czyli różnica wynikająca z kursu kupna danej waluty, a kursu jej sprzedaży.

Ile trwa przelew zagraniczny SWIFT?

Jak długo idzie przelew zagraniczny SWIFT? W kwestii czasu realizacji tej usługi również nie mamy się czym zachwycać. Dlaczego? Dlatego, że księgowanie środków w tej opcji może zająć nawet do 3-4 dni roboczych. Tak długi czas wynika z kilku czynników, jednak najważniejszym z nich jest pośrednictwo banków korespondentów. Czyli kogo? Po prostu są to inne banki, które wspomagają bank nadawcy i bank odbiorcy w procesie księgowania należności. Jest to konieczne, gdyż w sieci płatności SWIFT banki nie współpracują ze sobą bezpośrednio, wobec czego wymagają wsparcia. Zwykle na jedną transakcję przypada od jednego do trzech takich pośredników. Im jest ich więcej, tym koszty się zwiększają, a czas potrzebny na księgowanie środków ulega wydłużeniu.

Kiedy przyjdzie przelew zagraniczny?

Małym pocieszeniem jest fakt, że możemy wybrać tryb księgowania płatności. Jednak za wybranie każdej innej opcji niż standardowy Spot, zapłacimy znacznie więcej, co zwiększy nasze opłaty.

 1. Spot (zwykły – z czasem realizacji do trzech/czterech dni roboczych);
 2. Tomnext (przyspieszony – trwa do 24h roboczych);
 3. Overnight (ekspresowy – płatność wpłynie tego samego dnia, jeśli zrealizujemy przelew do godziny 13).

Przelew europejski SEPA

Z kolei, przelew europejski SEPA, jak sama nazwa może wskazywać, jest usługą przeznaczoną dla transakcji w obrębie Europy. W dodatku możemy posługiwać się tutaj wyłącznie walutą Unii Europejskiej, czyli euro. Na pierwszy rzut oka wydaje się więc, że przelew SEPA wyraźnie ustępuje miejsca swojemu starszemu odpowiednikowi, czyli SWIFT. Jednak nic bardziej mylnego! Wysyłając pieniądze w obrębie strefy SEPA przelew ten wychodzi o wiele korzystniej i realizuje się go znacznie szybciej. Sam fakt, że nie ma tutaj żadnych pośredników sprawia, że usługa jest szybka i tania, czyli reasumując korzystna!

Ile trwa przelew SEPA?

Jak długo idzie przelew zagraniczny SEPA? Przyjmuje się, że przelewy międzykrajowe SEPA zaksięgują się już w ciągu 24h roboczych (standard D+1)! Czyli tak samo, ile wynosi czas oczekiwania na przelewy krajowe. Niestety nadal żaden z polskich banków nie oferuje jeszcze natychmiastowych przelewów SEPA (Instant).

Jak zrobić przelew SEPA?

Realizując przelew SEPA nie musimy wcale dysponować kontem walutowym w euro. Bez problemu zlecimy tą usługę w euro poprzez przelew z polskiego konta na zagraniczne. Nastąpi po prostu przewalutowanie PLN/EUR. Pamiętać należy wówczas o dwóch dwóch kwestiach. Transfer w tej formie możemy wykonać wyłącznie w obrębie obszaru SEPA, a zarazem pomiędzy bankami znajdującymi się w nim.

 • do jednego z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej;
 • krajów stowarzyszonych w EOG (Norwegia, Liechtenstein oraz Islandia);
 • dwóch niezależnych państw (Wielka Brytania i Szwajcaria);
 • mikropaństw, posiadających odrębne ustalenia monetarne z UE (Andora, Monako, San Marino oraz Watykan);
 • terytoriów zależnych krajów w Europie takich, jak: Gujana Francuska, Ceuta i Melilla, Madera czy Gibraltar.

Uwaga! Druga rzecz, aby prawidłowo zrealizować przelew SEPA, należy ustawić odpowiednie parametry przelewu, czyli:

 1. Rodzaj przelewu: SEPA;
 2. Opcja kosztowa: SHA;
 3. Waluta transakcji: EUR.

Jeśli nie wykonamy choć jednego z powyższych warunków, usługodawca zleci nasz przelew jako wolny i drogi SWIFT!

Jak zrobić i jak długo idzie przelew zagraniczny w serwisie Klik-24?

Obecnie w kontekście przelewów zagranicznych istnieje szereg alternatyw dla banków. Zdecydowanie najkorzystniejszą są przelewy online, z naszą sprawdzoną firmą internetową, Klik-24! Świadczy o tym doskonała ocena otrzymana na portalu – Trustpilot. Pozostaje więc pytanie – Jak wykonać przelew zagraniczny w Klik-24? Szybko, prosto i wygodnie!

Szybkie przelewy zagraniczne? Tylko z Klik-24!

Gdzie znajdziemy szybkie przelewy zagraniczne? Oczywiście, że w naszym serwisie wymiany walut, Klik-24! Wybierając naszą ofertę, mają Państwo gwarancję, że pieniądze wpłyną w ciągu 24-48h roboczych. Ponadto czas potrzebny na rejestrację darmowego konta klienta w naszym serwisie i zlecenie usługi, to jedynie kilka minut. W razie jakichkolwiek wątpliwości, służymy pomocą i zapraszamy do kontaktu. 

Inne artykuły