Oferta przekazów pieniężnych

20 czw 2022

Jak zrobić przelew na zagraniczne konto?

Jak zrobić przelew na zagraniczne konto?

Jak zrobić przelew na zagraniczne konto? To proste! Musimy tylko wpisać w bankowości internetowej szczegółowe informacje. Czyli jakie? Imię i nazwisko odbiorcy, dokładne dane rachunku bankowegokwotę transakcji oraz tytuł przelewu. Do tego należy wybrać rodzaj przelewu oraz ustawić parametry płatności. Jest to o tyle ważne, gdyż musimy wskazać kraj, do którego transferujemy środki. Która sieć płatnicza będzie dla nas bardziej odpowiedniaile zapłacimy i jaka metoda jest najlepsza? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule. 

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Co będzie nam niezbędne?
Kto ma zapłacić za usługę?
Który typ transferu wybrać?
Ile potrwa realizacja usługi?
Jakie są dostępne sposoby?
Jak przelać szybko oraz tanio?
Najkorzystniej tylko w Klik-24!

Jak zrobić przelew na zagraniczne konto? – wstęp

Jak zrobić przelew na zagraniczne konto? Mimo tego, że przelewy zagraniczne realizuje się już od wielu lat, to powyższe pytanie pozostaje jak najbardziej aktualne. Dzieje się tak, ponieważ rynek tego typu usług płatniczych stale się zmienia. A przez to co chwilę pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. Nie powinno to dziwić, bo trzeba iść naprzód, wraz z postępem czasu i nie pozostawać z tym w tyle. Takie operacje finansowe to dla większości osób powszechność dnia codziennego. Płatności za zakupy, ubezpieczenie, spłata kredytu czy pożyczki to nieliczne powody, dla których przelewamy pieniądze do innych państw.

Jak się zastanowimy, to przecież za takie rzeczy płacimy również na co dzień w naszym kraju. Trzeba mieć na uwadze, że przelewy krajowe choć podobne, to jednak cechują się mniejszym poziomem skomplikowania aniżeli przelewy międzykrajowe. W przypadku tych pierwszych zgadzać musi się wyłącznie numer konta adresata. Pozostałe dane nie są już aż tak istotne. Natomiast co do tych drugich musimy być bardziej uważni. Jeśli znajdą się tam błędy, przelew może się znacznie opóźnić, a ostatecznie nawet anulować. Tak więc, zawsze powinniśmy sprawdzić poprawność wprowadzonych danych kilka razy! Zobaczmy zatem poniżej, jak zrobić przelew na zagraniczne konto i co jest do tego absolutnie niezbędne.

Co jest potrzebne? - wymagane dane

Czy słyszeliście już wcześniej o tym, co jest potrzebne w przelewie międzynarodowym? Jeżeli jeszcze nie, to najwyższy czas to zmienić! Zacznijmy więc od samych podstaw, a więc najpierw logujemy się do naszej bankowości internetowej, a następnie wybieramy funkcję “przelewu zagranicznego”. Kolejno w formularzu przelewu uzupełniamy wymagane dane:

  • imię i nazwisko adresata przelewu albo nazwa firmy.
  • numer rachunku IBAN – tzw. międzynarodowy numer rachunku bankowego w standardzie IBAN. Poprzedzają go bowiem 2 litery, które są tym samym unikatowym kodem kraju. Dla Polski jest to rzecz jasna “PL”, dlatego też w polskich numerach mamy 28 znaki. Przy zlecaniu przelewów europejskich (SEPA), prócz danych personalnych, podajemy też IBAN. Należy pamiętać, że format kodu IBAN różni się dla poszczególnych krajów.
  • kod BIC (SWIFT) – czyli kod mający za zadanie zlokalizować bank wskazanego beneficjenta przelewu zagranicznego. Dodatkowo, razem z międzynarodowym numerem rachunku, wymaga się go jedynie w przypadku wykonywania przelewów zagranicznych w sieci płatności globalnych SWIFT.

Uwaga! Przy zlecaniu przelewu zagranicznego, definiujemy również docelowy kraj przekazu pieniężnego. Od tej decyzji zależy przecież przez jaki będzie rodzaj przelewu zagranicznego, a zarazem sieć płatnicza.

SHA / OUR / BEN – co to jest? 

O czym jeszcze musimy pamiętać? Przelew zagraniczny SWIFT daje nam możliwość określenia tego, kto finalnie poniesie opłaty za zlecenie tej usługi płatniczej. Mowa tu oczywiście o opcji kosztowej płatności, w której wyróżnia się trzy warianty:

  1. OUR – najpopularniejsza, gdzie za całość kosztów odpowiada zleceniodawca przelewu.
  2. SHA – oznacza transakcję współdzieloną, w której koszty banku nadawcy pokrywa nadawca. Natomiast opłaty banku odbiorcy są po stronie odbiorcy.
  3. BEN – ogół opłat ponosi zleceniobiorca przelewu.

Ważne! Realizując przelew europejski SEPA nie mamy takiego wyboru. Jedyna dostępna opcja to SHA. 

Flaga Unii Europejskiej

Przelew SWIFT czy SEPA – co wybrać?

Skoro wiemy już, że istnieją dwa typy przelewów międzynarodowych – przelew SWIFT a SEPA, to dobrze jest też poznać ich specyfikę. Tak więc, pierwszy z nich jest bardziej uniwersalny, gdyż pozwala na przekaz aż do 208 państw świata. I to w dowolnej walucie. Za taką wygodę jednak sporo się płaci, gdyż trzeba tu uwzględnić kilka składowych. Natomiast drugą opcję dedykuje się transakcjom dokonywanym w obrębie Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). Jego członkami są: wszystkie państwa członkowskie UE i kraje EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia). A także niezależna Szwajcaria z Wielką Brytania, jak również mikropaństwa: Andora, Monako, San Marino i Watykan. Ponadto jedyną akceptowalną jednostką monetarną jest tutaj pieniądz wspólnoty europejskiej – euro (EUR). Reasumując, główne różnice są mocno zauważalne, choć przeznaczenie tych systemów jest praktycznie identyczne. Nie zapominajmy o czasie!

Ile trwa przelew zagraniczny?

No właśnie, ile dni idzie przelew zagraniczny? Gdybyśmy mówili o przelewie krajowym, to księgowanie następuje jeszcze tego samego dnia lub w następnym dniu roboczym. W kontekście operacji płatniczych do innych państw średni czas realizacji usługi wynosi do 3 dni robocze. Przy czym, w sieci płatniczej SEPA uwzględnia się standard D+1, który oznacza, że płatność następuje w następnym dniu roboczym.

Natomiast w większym systemie SWIFT są to już 3 dni robocze, gdyż mamy do czynienia ze standardem D+3. W przypadku przelewów międzykontynentalnych księgowanie środków może przeciągnąć się nawet do tygodnia. Uwzględnić trzeba też przecież przyczyny, dla których finalizacja usługi może się wydłużyć. Należą do nich godziny sesji księgowania przelewów oraz dni wolne od pracy banków (święta/weekendy). Najistotniejszym powodem do opóźnień pozostaje jednak udział pośredników, banków korespondentów.

Spot / Tomnext / Overnight – czyli co?

Na szczęście, jeśli czas jest naszym priorytetem, przelewy za granicę można przyspieszyć! Wystarczy zmienić tryb księgowania na jeden z poniższych. Oczywiście dwie szybsze opcje są dodatkowo płatne!

  • Spot (zwykły)
  • Tomnext (przyśpieszony)
  • Overnight (pilny)

Jak zrobić przelew na konto zagraniczne?

Podobnie sformułowane pytanie zadawaliśmy sobie już na początku artykułu. Ale czy zastanawialiśmy się już, jakie mamy możliwości przelewu na zagraniczne konto? Jak widać jeszcze nie, a tych jest co nie miara. Niżej wymieniamy kilka najbardziej popularnych w hierarchii odpowiadającej zajmowanej pozycji. Gdzie 1 oznacza najbardziej polecany, zaś 5 najmniej. Na koniec wskazujemy instytucję płatniczą, która jest godna zaufania i ma najlepszą ofertę!

  1. Firmy internetowe specjalizujące się w przelewach online;
  2. E-płatności na portfele wirtualne (PayPal/PayU);
  3. Agencje płatnicze (Western Union/Money Gram);
  4. Poczta;
  5. Banki.

Zobacz, jak zrobić przelew na zagraniczne konto korzystniej!

Oczywiście, że przez firmę online! Dlaczego? Jeśli chcemy maksymalnie zaoszczędzić nasze ciężko zarobione pieniądze, a przy tym czas to jest to jedyne optymalne rozwiązanie. Jeśli nie wiecie jeszcze, na którą firmę się zdecydować to gotowa rekomendacja jest poniżej!

Sprawdź, jak zrobić przelew na zagraniczne konto przez Klik-24!

Przelew na konto zagraniczne najlepiej zlecić ekspertom w tej branży, a tych znajdziemy w Klik-24! Niskie ceny (już o 0 PLN!), szybkość transferu środków (24-48h). A do tego najwyższe przeliczniki wymiany walut to wizytówka naszej firmy. Wysoka ocena na portalu Trustpilot potwierdza naszą wiarygodność w 100%. Zapraszamy serdecznie do bezpłatnej rejestracji konta i korzystania z serwisu przez 24h/7 dni w tygodniu!

Inne artykuły