Blog Finansowy

23 paź 2019

Konsekwencje Brexitu dla Polaków w Wielkiej Brytanii

Konsekwencje Brexitu dla Polaków w Wielkiej Brytanii

Choć do oficjalnej daty Brexitu pozostało już niewiele czasu, wciąż zastanawiamy się nad jego konsekwencjami. Na jakich warunkach dojdzie do odłączenia Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej? Jak wynik rozstrzygnięcia sporu o Brexit będzie miał wpływ na życie Polaków na wyspach? Co się stanie z funtem? Jak sytuacja wpłynie na przelewy z UK do Polski? To tylko niektóre z pytań, jakie coraz częściej zadają sobie Polacy na wyspach. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o konsekwencjach Brexitu.

Spis treści
Widmo „no deal”
Skutki twardego brexitu
Konsekwencje dla Polaków
Wahania kursu funta
Stabilna oferta Kilk-24

Konsekwencje Brexitu – widmo „no deal”

Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat, że w przypadku braku umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (tzn. twardy Brexit) grozi konsekwencjami w postaci zawieszenia świadczenia usług finansowych na terytorium wspólnoty. Podmioty mające siedzibę w Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu przejściowemu nie będą mogły obsługiwać klientów w UE. Chodzi o czas od podpisania umowy o Brexicie do faktycznego oddzielenia się Wielkiej Brytanii od UE, czyli do stycznia 2021 roku. Dowiedz się więcej o następstwach Brexitu w dalszej części artykułu. Prawdopodobieństwo, że Wielka Brytania opuści Unie Europejską bez porozumienia jest bardzo realne. Argumentem są słowa brytyjskiego rządu, który powiedział, że zawarcie umowy z UE jest „zasadniczo niemożliwe”. Boris Johnson nieustępliwie dąży do opuszczenia Unii Europejskiej 31 października 2019, pomimo możliwości skorzystania z ustawy, która może przedłużyć ten termin o kolejny rok. Ale co tak naprawdę oznacza termin „no deal”? Czym jest Brexit bez porozumienia?

Twardy Brexit – jakich konsekwencji możemy się spodziewać?

No deal czyli „bez umowy” oznacza brak porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli bezpośrednią konsekwencję tzw. twardego Brexitu. Chociaż jest to możliwe, w rzeczywistości żadna ze stron nie chce do tego dopuścić. Jedną z kluczowych kwestii związanych z najgorszym scenariuszem jest niepewność wpływająca na nasze życie i prace w Wielkiej Brytanii. Brak porozumienia oznacza również opuszczenie instytucji UE, takich jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości (zapewnia jednolitą wykładnię prawa we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz jego przestrzeganie przez kraje i instytucje UE) i Europol, który pomaga krajowym organom ścigania w zwalczaniu poważnej przestępczości międzynarodowej i terroryzmu. Dodatkowo, Wielka Brytania nie będzie miała obowiązku dofinansowania budżetu UE - obecnie około 9 miliardów funtów rocznie. Aby uniknąć Brexitu bez porozumienia pod koniec października, rząd Wielkiej Brytanii musi wprowadzić w życie jedno z trzech rozwiązań: plan opuszczenia Unii Europejskie w sprawie Brexitu, uzyskać kolejne przedłużenie lub anulować Brexit. Wielu polityków sprzeciwia się umowie „no deal”, ponieważ Parlament uchwalił już ustawę, która może utrzymać Wielką Brytanię w UE zwaną Benn Act, która zmusiłoby rząd do podjęcia działań w celu powstrzymania Brexitu bez porozumienia z dnia 31 października. Co będzie oznaczał „no deal”, dla Polaków na Wyspach?

Twardy Brexit

Konsekwencje dla Polaków

Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanie oznacza drastyczną zmianę dla polskich przedsiębiorstw oraz rodaków mieszkających na wyspach. Najwięcej stracić może sektor transportowy i spożywczy. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, będzie oznaczało dla wszystkich Polaków powrót do stawek celnych oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dla towarów przepływających z i do Wielkiej Brytanii. Może to spowodować, że towary wysyłane do Anglii z Polski mogą wzrosnąć średnio o około 8,5%. Handel po Brexicie będzie uwzględniony od wielu czynników takich jak: poziom wsparcia państw członkowskich dla brytyjskich rolników, wysokość ceł na towary z Unii Europejskiej, umowy handlowe pomiędzy UE i Wielką Brytanią oraz swoboda przepływu pracowników. To nie jedyne konsekwencje Brexitu, ucierpi również transport. Większa część towarów, dociera na rynek brytyjski drogą morską, do tej pory import pochodził z krajów członkowski UE. Twardy Brexit wydłuży czas transportu oraz przyczyni się do wzrostu kosztów. Jak Brexit wpłynie na kurs funta oraz przelewy z UK do Polski?

Najwyższe zmiany kursu funta od kliku lat!

Już od czasu referendum w sprawie Brexitu, możemy zauważyć znaczne wahania kursu funta. Niecałe dwa tygodnie pozostały do planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale nadal nie mamy pewności na jakich warunkach dojdzie do porozumienia. Choć dwa scenariusze są brane pod uwagę: porozumienie na ostatnią chwilę lub przedłużenie terminu wyjścia, to w dużej mierze niepewność, który wariant zostanie wybrany przekłada się na gwałtowne skoki wartości funta. Pozostało już niewiele czasu, a w dalszym ciągu trudno przewidzieć, jak potoczą się negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Brak jakichkolwiek decyzji wpływa na kurs GBP, który od 2017 roku jest wiąż niestabilny. Nie stanowi to problemu dla rodaków mieszkających w Anglii na stałe. Natomiast w trudnej sytuacji mogą się znaleźć osoby, które regularnie wykonują przelewy z Anglii do Polski, aby wspomóc rodzinę lub opłacić rachunki. Jeżeli chcesz przesłać funty do Polski na korzystnych warunkach sprawdź naszą ofertę. Gwarantujemy, że bez względu na wahania funta otrzymasz zawsze tę samą kwotę, którą widzisz w kalkulatorze przelewu.

Czy twardy Brexit wpłynie na przelewy z UK do Polski realizowane przez Klik-24?

Bez względu na wynik rozstrzygnięcia sporu o Brexit korzystanie z naszych usług będzie możliwe bez żadnych zakłóceń. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby system przelewów był w pełni bezpieczny i zawsze dostępny. Nasi klienci nie odczują żadnych zmian spowodowanych Brexitem. Podjęliśmy już pewne kroki, dzięki którym możemy zapewnić, że Klik-24 będzie działał bez problemowo, niezależnie od warunków umowy oraz terminu, kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Wynik negocjacji nie będzie miał żadnego przełożenia na korzystanie z naszych usług. Z tego powodu możesz nadal wykonywać przelewy z UK do Polski na najlepszych warunkach!

Inne artykuły