Oferta przekazów pieniężnych

13 gru 2021

Konto walutowe a przelew zagraniczny

Konto walutowe a przelew zagraniczny

Konto walutowe a przelew zagraniczny, które z nich wybrać? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Generalnie zarówno konto walutowe, jak i przelew zagraniczny są narzędziami służącymi w tym samym celu. Mianowicie umożliwiają wykonywanie operecji w obcej walucie. Które rozwiązanie powinniśmy wybrać? Dowiecie się tego, czytając niniejszy artykuł.

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Rachunek w innej walucie a przekaz
Kurs wymiany walut – od czego zależy?
Międzynarodowe usługi płatnicze – jak?
Otworzyć rachunek czy zrobić przekaz?
Transfer za granicę? Najlepiej w Klik-24!

Konto walutowe a przelew zagraniczny – słowem wstępu

Konto walutowe a przelew zagraniczny, nad takim wyborem bardzo często staje większość klientów, którzy przesyłają środki do innego kraju. Podjęcie tej decyzji może nie być łatwe, lecz mądre posunięcie z pewnością zaważy na tym, czy zyskamy czy też stracimy. Przekonajmy się więc, kiedy lepiej założyć konto i zrealizować z niego przelew walutowy. A kiedy po prostu wykonać przelew środków za granicę z rachunku prowadzonego w polskich złotych. Na początku warto wyjaśnić podstawowe pojęcia. Zacznijmy zatem od wyjaśnienia definicji rachunku walutowego. W dalszej części przejdziemy do omówienia znaczenia transferu z jednego kraju do drugiego. Całą analizę prezentujemy tuż poniżej.

Przelew walutowy

Co to jest przelew walutowy i dlaczego czasami słyszymy, że jest to bardziej opłacalne rozwiązanie? W tym miejscu trzeba pamiętać o tym, iż często mylimy to pojęcie. Należy więc zdać sobie sprawę z konieczności rozdzielenia transakcji na przelewy z kont walutowych na konta w tej samej walucie. Jak i na popularne transfery międzypaństwowe. Rachunki walutowe to nic innego, jak prowadzenie konta w zagranicznej walucie. Zazwyczaj dokonuje się na nim przelewów na inne konta w tej samej walucie. Przykładowo, mając konto walutowe w euro, możemy realizować transakcje w EUR.

Jak założyć taki rachunek? Można zrobić to w tym samym banku, w którym mamy swój własny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Ponadto, otworzyć możemy je również w konkurencyjnej instytucji bankowej. Często wymaga się, aby w tym celu posiadać też konto osobiste w tym banku. Czym się kierować przy ewentualnym wyborze? Istotne jest przede wszystkim: koszt prowadzenia konta, opłaty za przelewy wychodzące/przychodzące oraz prowizja za wypłatę gotówki z bankomatów.

W sytuacji, gdy nie posiadamy pierwszego z nich, najczęściej zlecamy zagraniczny przelew, wysyłając pieniądze z naszego konta osobistego. Aby nie stracić na tym majątku, powinniśmy robić to z głową, pamiętając o najistotniejszych czynnikach. Jeśli rachunek prowadzimy w złotówkach, a chcemy przesłać środki do Hiszpanii, gdzie obowiązuje euro, to wówczas dojdzie do przewalutowania. Transferowana suma w PLN zostanie wymieniona po kursie bankowym na EUR. Tak więc, w tym miejscu mamy do czynienia z pierwszym, a zarazem najważniejszym czynnikiem przelewu za granicę. Mianowicie, kursem wymiany walut, który przedstawia, jaki jest koszt naszej waluty względem tej, którą mamy przelać do odbiorcy. Na wysokość tej stawki bezpośredni wpływ ma różnica między kursem kupna waluty a kursem jej sprzedaży.

Spread walutowy

Różnicę tą, w terminologii bankowej fachowo określa się mianem spreadu walutowego. Jak rozumieć ten cały spread? Im jego poziom jest wyższy, tym klient jest bardziej stratny na takiej wymianie, zaś im jest niższy, tym więcej oszczędza. Dane rynkowe wskazują, że najwyższe spready notuje się w bankach, natomiast najniższe dostępne są w firmach online. Dzięki nim, będąc zleceniodawcą przelewu, zachowamy znaczną ilość naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Z drugiej strony zleceniobiorca naszej płatności otrzyma również większą kwotę do odbioru. Tak wiele korzyści można otrzymać tylko w firmach oferujących płatności międzynarodwe!

Przelew z polskiego konta na zagraniczne

Czy w przypadku nie dysponowania kontem walutowym stoimy na straconej pozycji? Na szczęście nie, a sprawdzoną alternatywą jest tutaj możliwość przelewu z polskiego konta na zagraniczne. Teoretycznie może to być kosztowna operacja, lecz wszystko zależy od tego, dokąd transferujemy środki i na jaką metodę się zdecydujemy. Jeśli wyślemy przekaz w Jednolitym Obszarze Płatności w Euro, przelewem SEPA to za zlecenie usługi zapłacimy 0-30 PLN. W dodatku, bez względu na wartość przelewanej kwoty, koszt będzie taki sam. Różnica ta wynika jedynie z tabeli opłat i prowizji u różnych usługodawców. 

Jeżeli zajdzie konieczność przekazania pieniędzy w innej walucie niż euro, do kraju spoza UE/EOG, to wówczas pzostaje nam przelew SWIFT. Ma on zarówno swoje plusy, jak i minusy. Zaletą jest na pewno opcja płatności do dowolnego państwa na świecie, w każdej walucie świata. Niestety takie możliwości sporo kosztują. Na takiej transakcji w banku możemy stracić od kilkudziesięciu do nawet kilkaset złotych. Dlatego z pomocną dłonią, naprzeciw oczekiwaniom klientom wychodzą więc nowoczesne firmy online, które świadczą usługi szybkich i tanich przelewów zagranicznych. Decydując się na firmy, nie musimy wcale zakładać rachunku walutowego, zaś finalna cena jest tu dużo atrakcyjniejsza, niż w bankach. Dlaczego? Jak już dobrze wiemy, proponowane stawki wymiany walut są tutaj najlepsze, a ceny za zlecenie przelewu symboliczne lub nawet darmowe!

Koszt przelewu zagranicznego

Ile kosztuje przelew zagraniczny? Mając w zamiarze realizację przelewów zagranicznych, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie. Mianowicie: jak często będziemy je wykonywać? Zapewne każdy klient chciałby zachować jak największą ilość pieniędzy. Nic w tym dziwnego, dlatego tak ważne jest porównanie oferty kont walutowych z propozycją firm z branży fin-tech. Dzięki temu poznamy odpowiedź, na ważne pytanie: w jaki sposób nie płacić więcej za takie usługi?

Pamiętaj! Konto walutowe to produkt bankowy, a opłaty przy przelewach zagranicznych zawsze są wysokie.

Którą opcję wybrać – konto walutowe a przelew zagraniczny?

Jaką ostateczną decyzję najlepiej podjąć? Bez dwóch zdań kluczowa jest tutaj regularność dokonywania tego typu usług. Tak więc, w przypadku częstych wpłat w tej samej walucie, korzystnym rozwiązaniem może być dla nas konto walutowe. Jednakże pamiętajmy, że za jego prowadzenie, jak i realizowane transakcje pobierze się od nas pewne koszty. Wynikają one z tabeli opłat i prowizji wybranego przez nas banku. Czy jest więc możliwe uniknięcie tych opłat?

Oczywiście, że tak! Wystarczy skorzystać z innowacyjnej usługi przelewów zagranicznych, które znajdują się w ofercie firm internetowych. Która z nich ma najkorzystniejsze warunki? Niewątpliwie wiodącym liderem w tej branży usługowej na polskim rynku, jest nasza firma, Klik-24. Z czego wynika nasza przewaga nad innymi? Decydujący wpływ ma na to kilka rzeczy. A do najważniejszych należą na pewno: transparentność opłat, najwyższe stawki wymiany walut, jak i szybkość realizacji usługi (1-2 dni robocze). Znakomite recenzje na niezależnym portalu Trustpilot potwierdzają fakt, iż jesteśmy pewną i godną zaufania instytucją płatniczą.

Jak zrobić przelew na konto zagraniczne z Klik-24?

Czy realizacja przelewu na konto zagraniczne stwarza trudności? Wybierając naszą ofertę z pewnością zaskoczy Państwa niebywała prostota oraz intuicyjność naszej platformy. Jak więc szybko i tanio przesyłać pieniądze za granicę w serwisie Klik-24? Wystarczy jedynie zarejestrować darmowe konto klienta i zlecić przelew. Czas potrzebny na wykonanie tych dwóch kroków to tylko kilka minut! Co ważne, nie wymagamy przy tym dokumentów, ale trzeba mieć na uwadze zasady limitów transakcji. Toteż warto wcześniej się z nimi zapoznać. W celu szczegółów rejestracji konta dla nowych klientów, załączamy instrukcję, jak krok po kroku wykonać szybki i tani przelew zagraniczny. W razie potrzeby, służymy oczywiście naszą pomocą i zapraszamy Państwa serdecznie do kontaktu z naszymi konsultantami.

Inne artykuły