Oferta przekazów pieniężnych

18 wrz 2019

Przelew na zagraniczne konto – jakie mamy możliwości?

Przelew na zagraniczne konto – jakie mamy możliwości?

Przelew na zagraniczne konto to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu sytuacjach. Musisz opłacić rachunki w innym kraju? Twoje dzieci studiują zagranicą? Potrzebujesz zapłacić za przedmioty kupione na aukcjach lub w sklepach? A może mieszkasz na obczyźnie i chcesz wysłać pieniądze rodzinie lub znajomym w Polsce? W każdym przypadku musi dojść do transferu środków pomiędzy dwoma państwami. Pojawiają się pytania. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Jakie są możliwości? Oraz ile będzie mnie to kosztować?

Spis treści
Czym jest przelew walutowy i zagraniczny?
SWIFT (BIC)/ IBAN – aby pieniądze trafiły do odbiorcy!
Kto zapłaci bankową prowizję?
Czy warto realizować przelewy za pomocą swojego banku?
Podsumowanie

Chcesz wykonać przelew na zagraniczne konto? Dowiedz się, czym jest przelew walutowy i zagraniczny!

Jeśli zamierzasz zlecić przelew na zagraniczne konto dobrze wiedzieć, że przelew walutowy to nie to samo co przelew zagraniczny. Przelew walutowy to zamiana jednej waluty w drugą pomiędzy kontami w dwóch różnych państwach np. Jan Kowalski pracuje w Anglii i raz w miesiącu wysyła dla syna ze swojego konta w Barclays funty. Natomiast jego syn otrzymuje złotówki w swoim banku w PKO.  Przelew zagraniczny, ale nie walutowy to transfer tej samej waluty pomiędzy dwoma państwami np. Jan Kowalski pracuje w Anglii, raz w miesiącu wysyła dla syna ze swojego konta w Barclays funty, jego syn ma otwarte konto walutowe w banku PKO i także otrzymuje funty.

Należy pamiętać, że zlecając przelew walutowy, bank przeliczy środki według własnego kursu, jest to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić szczególną uwagę! Natomiast przy przelewach zagranicznych zostanie naliczona odpowiednio wysoka prowizja. O tym czy warto realizować transfery walutowe za pomocą swojego banku czy szukać tańszych alternatywach, przeczytacie poniżej.

SWIFT (BIC)/ IBAN – aby pieniądze trafiły do odbiorcy!

Jeśli w dalszym ciągu chcesz zlecić przelew na zagraniczne konto, uzyskanie kodu SWIFT (z ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) / BIC adresata będzie warunkiem koniecznym. Nazwy SWIFT / BIC używane są zamiennie. Każdy bank na świecie posiada swój unikatowy kod, gdy go podajemy mamy pewność, że pieniądze dotrą we właściwe miejsce. Kod SWIFT zawiera osiem znaków, niekiedy kod SWIFT ma 11 znaków, ostatnie trzy znaki to oddział banku np. BARCGB22XXX. Kod SWIFT można sprawdzić na stronie internetowej banku lub w wyszukiwarce internetowej.

Dodatkowo, jeśli przelewamy pieniądze do krajów EU, Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinu oraz na Węgry numer konta odbiory musimy podać w formacie IBAN (z ang. International Bank Account Number), czyli w formacie międzynarodowym. Numer IBAN składa się z kodu kraju + dwie liczby kontrolne + maksymalnie 30 alfanumerycznych znaków. Polski IBAN będzie składał się zawsze z kodu PL + 26 cyfr np.  PL 77 2030 0045 1110 0000 0414 4790. A już na przykład IBAN w Wielkiej Brytanii będzie w formacie GB + 2 cyfry + 4 litery + 14 cyfr np. GB27MYMB23058013068259.

Banknoty - Funty i Euro

Kto zapłaci bankową prowizję za przelew walutowy?

O tym kto poniesie koszt przelewu decydujemy sami. Do wybory mamy trzy warianty:

  • OUR – ponosisz wszystkie opłaty, do kwoty przelewu musisz doliczyć prowizje.  Jest to najdroższa opcja. Natomiast odbiorca otrzymuje pełną kwotę.
  • SHR (shared) – dzielisz koszty z odbiorcą: Ty pokrywasz koszty swojego banku, a odbiorca pokrywa koszty swojego banku oraz banków pośredniczących. Prowizje są pobierane z kwoty przelewu.  Stosując formę SHR musisz pamiętać o tym, że odbiorca może otrzymać kwotę mniejszą od tej wysłanej przez ciebie. W przypadku opłat za rachunki lub fakturę będzie powodowało to niedopłatę.
  • BEN (beneficiary) – nie płacisz żadnych kosztów, to odbiorca je pokrywa w całości. W tej sytuacji kwota jaka wpłynie na docelowe konto zostanie pomniejszona o wszystkie prowizje banku nadawcy, odbiorcy oraz banków pośredniczących w transakcji.

Czy warto realizować przelewy na zagraniczne konto za pomocą swojego banku?

Jesteś gotowy do wykonania przelewu na zagraniczne konto. Wiesz już jaki rodzaj przelewu wybrać, dowiedziałeś się jaki jest kod SWIFT banku odbiorcy oraz zapisałeś jego numer rachunku w formacie IBAN. Postanowiłeś także, że to ty pokryjesz koszty przelewu decydując się na opcję OUR. Wchodzisz na stronę internetową banku np. Barclays i wpisujesz frazę International money transfer fees, ponieważ to, ile transfer będzie cię kosztował to sprawa ważna. Okazuje się, że bez względu na kwotę przelewu już na wstępie będziesz obarczony opłatą za przelew 15 funtów, czyli około 65zł. Powróćmy teraz do tematu przewalutowania, o którym już wcześniej wspomnieliśmy. Banki do wszystkich transakcji realizowanych za pośrednictwem bankowości internetowej stosują ceny kupna/sprzedaży tzn. spread walutowy na poziomie 6-8%, w przypadku funta (GBP) jest to wartość 30-40 groszy. Załóżmy, że potrzebujemy zlecić Przelew z Anglii do Polski na kwotę 1000£, prowizja wyniesie wtedy aż 300-400 zł.

Poznałeś już koszty bankowego transferu walutowego, czy nadal chcesz go dokonać? A może tańszą opcją będzie zakup biletu lotniczego i osobisty transfer waluty? Na szczęście istnieją inne tańsze i mniej absorbujące opcje.

Kantor stacjonarny

Zacznijmy od sposobu na wymianę gotówki, którą wszyscy znamy, a mianowicie od kantoru stacjonarnego. Największą zaletą wymiany walut w kantorze jest fakt, że pieniądze wymienimy bezpośrednio na miejscu po ustalonym kursie. Taka transakcja jest bardzo prosta w obsłudze i trwa zaledwie kilka minut. Kantory w przeciwieństwie do banku mają spread na poziomie 4-5%, dzięki czemu możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Szkoda, że to jedyne zalety jakie możemy wymienić. Aby dokonać transakcji musisz udać się do jednego lub wielu kantorów osobiście, aby znaleźć odpowiedni kurs kupna/sprzedaży walut. Następnie udajemy się do naszego banku, aby wpłacić walutę na konto walutowe. Ostatecznie, zlecamy przelew na zagraniczne konto bankowe. Jak można łatwo zauważyć, powyższe czynności pozwolą nam zaoszczędzić trochę pieniędzy na różnicy spread, ale stanie w kolejkach, liczenie pieniędzy oraz podróże pomiędzy placówkami mogą być bardzo czasochłonne.

Przekazy pieniężne

Skończyły się już czasy, gdy pieniądze przewoziliśmy przez granicę w torbach a później wymienialiśmy w kantorze. W raz z nadejściem Internetu, standardowe metody przewalutowania pieniędzy uległy zmianie. Obecnie, coraz bardziej popularne stają się internetowe przelewy pieniężne. Jeśli zależy Ci na wygodzie oraz pieniądzach z pewnością musisz zapoznać się z ofertą naszej firmy. Wszystkie formalności możesz załatwić online – bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy, że przelewy z UK do Polski dotrą na wskazany rachunek bankowy już w ciągu 24 godzin roboczych. W przeciwieństwie do banków lub kantorów, oferujemy lepszy kurs walut. Co najważniejsze, brak ukrytych kosztów sprawi, że wiesz jaką kwotę otrzyma odbiorca przelewu.

Podsumowanie

Możliwości jest wiele. Chcąc dokonać przelewu na zagraniczne konto możesz udać się do banku i zapłacić wysoką prowizje bankową oraz znaczny spread.  Jeśli choć trochę dbasz o swoje finanse i masz dużo czasu, możesz wyszukiwać najlepszej oferty w kantorze stacjonarnym. Jednak, jeśli cenisz swój czas i pieniądze, jeżeli zależy ci, na korzystnym kursie walut oraz jasnych warunkach bez ukrytych kosztów, doskonałym rozwiązaniem jest firma świadcząca usługi przekazów pieniężnych. Sprawdź nasze warunki oraz kurs walut, aby zobaczyć, ile możesz zaoszczędzić pieniędzy na przelewach na zagraniczny rachunek bankowy.

 

Inne artykuły