Oferta przekazów pieniężnych

19 lut 2023

Przelew zagraniczny – 6 najczęściej zadawanych pytań

Przelew zagraniczny – 6 najczęściej zadawanych pytań

Przelew zagraniczny to przydatny sposób transferu obcej waluty do polski, którego używamy coraz częściej zamiast przywozić fizycznie funty do Polski. Jeśli należysz do osób, które w dalszym ciągu przywożą gotówkę z za granicy, to niewykluczone, że po przeczytaniu tego tekstu zaczniesz wysyłać i wymieniać funty na polskie pieniądze już tylko internetowo. Oto odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczące przekazów pomiędzy Anglią a Polską.

Spis Treści
Czym są przekazy?
Czy są bezpieczne?
Ile to kosztuje?
Jak zrobić, aby było najtaniej?
Ile idzie?
Kto może wysyłać lub odbierać?

Co to jest przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny to transfer waluty przesyłany od jednej osoby (lub firmy) na przykład w Anglii do drugiej osoby (lub firmy) w innym kraju na przykład w Polsce. Od momentu, kiedy to termin „przelew bankowy” powstał, a był on początkowo związany z rozwojem sieci telegraficznych i zarezerwowany tylko dla banków, dużo się zmieniło. Przede wszystkim obecnie istnieje wiele instytucji, które świadczą usługi transferów międzynarodowych. W dalszym ciągu przekaz zagraniczny możemy zlecić w swoim banku, niemniej jednak możemy skorzystać z wielu innych instytucji świadczących usługi przekazów pieniężnych oraz niektórych firm FinTech. Możliwości jest wiele, dlatego pierwsze pytanie, które się nasuwa brzmi: 

Czy przelewy zagraniczne są bezpieczne? 

Jeśli potrzebujemy wymienić funty na polskie złotówki, a potem dostarczyć je do Polski to musimy wiedzieć, że przelewy zagraniczne to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej niezawodnych sposobów przesyłania pieniędzy. Każda z firm czy to bank czy może inna instytucja oferująca przekazy walutowe (firmy internetowe także) podlegają ścisłej kontroli oraz muszą uzyskać odpowiednie licencje. Każdy kraj posiada swoją własną komisję nadzoru finansowego (w Anglii jest to FCA, w Polsce KNF, a na przykład w Niemczech BaFin). Podmiot chcący świadczyć usługi płatnicze przed uzyskaniem zezwolenia musi poddać się długotrwałemu procesowi legislacyjnemu, a samo uzyskanie licencji jest potwierdzeniem, że podmiot spełnia odpowiednie wymogi, aby móc świadczyć swoje usługi na rynku. Zatem jeśli wszystkie firmy finansowe są regulowane, to jaka różnica, którą wybrać? Może pierwszą z brzegu? Niestety to nie takie proste. Dla klienta główną różnicą są opłaty związane z samymi przelewami zagranicznymi oraz różnice w kursach wymiany walut. Dlatego, pytamy:

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Zanim policzymy jaki jest koszt przelewu zagranicznego jedno musimy ustalić, a mianowicie: Darmowy przelew zagraniczny nie istnieje! Każda instytucja musi zarabiać, aby mieć na przykład na wypłatę pensji dla Pani, która obsługuje między innymi system płatniczy. W każdym bądź razie międzynarodowe przelewy walutowe jak najbardziej mogą być tanie, a to ile zapłacimy zależeć będzie od tego czy skorzystamy z opcji „pierwszy lepszy z brzegu”, czy jednak zastanowimy się chwilkę, jaki sposób na wysyłanie pieniędzy za granicę wybrać. I tak dla wielu najprostszą opcją będzie wybranie swojego banku. Tymczasem w obecnych czasach coraz więcej osób poszukuje firm dzięki którym, zleci przelew zagraniczny z pominięciem banku. Różnica o zgrozo może wynieść nawet kilkaset złotych. Mogłoby wydawać się, że koszt przelewu zagranicznego zależy w głównej mierze od tego, jak szybko nadawca chciałby, aby pieniądze zostały dostarczone do odbiorcy lub od wysokości kwoty jaką wysyłamy. Nic bardziej mylnego. Obecnie, to ile kosztuje przelew zagraniczny z reguły zależy od banku lub innych dostawców usług przelewów walutowych. Przy czym opłaty za międzynarodowe przelewy na ogół wyższe są jednak w bankach. Poniżej przedstawiamy orientacyjnie, ile może kosztować przelew zagraniczny w poszczególnych podmiotach:

  • Banki od 5% do kilkudziesięciu procent kwoty przelewu
  • Kantory stacjonarne 1% do kilkunastu procent marży na kursie plus opłata za przelew.
  • Kantory internetowe całkowity koszt marża plus opłata 0,5% do kilku procent
  • Instytucje FinTech całkowity koszt od 0,1% do 1%

Wysokie środki wpływają na brak środków w portfelu

Jak zrobić przelew zagraniczny, aby było najtaniej?

Od lat banki wmawiają nam, że przelewy zagraniczne to długotrwałe i kosztowne operacje bankowe. Jeśli także jesteś zmęczony tym, że ktoś zdziera z ciebie pieniądze, a ty nie masz żadnej alternatywy. Koniecznie sprawdź nas. Klik-24 to nowoczesna platforma, która od 2013 roku realizuje przekazy pieniężne pomiędzy Anglią a Polską. Z Klik-24 wyślesz najtańszy przelew zagraniczny, ponieważ:

Nie pobieramy abonamentu ani opłat za przelewy standard. Korzystanie z platformy Klik-24 jest również bezpłatne. 

Wszystkie opłaty są wkalkulowane w kurs, który klient zna już na samym początku. Po wprowadzeniu na naszej stronie internetowej kwoty i waluty przekazu (którą chcesz wysłać) jeszcze przed rejestracją w naszym systemie poznasz kwotę, którą otrzyma odbiorca przelewu. Wypróbuj nasz kalkulator już dziś, a przekonasz się sam, że bijemy naszą konkurencje o głowę! Oprócz tego korzystanie z naszej platformy jest dziecinnie proste. Aby stać się klientem Klik-24 i móc realizować transfery wystarczy przejść przez 3 kroki: 

  • Krok 1. Rejestracja darmowego konta klienta w systemie Klik-24; 
  • Krok 2. Uzupełnienie formularza przelewu o kwotę, którą wysyłamy oraz dane odbiorcy;
  • Krok 3. Opłacenie przelewu, tak aby Klik-24 mógł zrealizować płatność. 

Ile idzie przelew zagraniczny?

Nasi stali klienci czasami pytają: jak to jest, że kiedyś, gdy robiłem przelewy z Anglii do Polski ze swoim bankiem szedł on kilka dni, a u was w KLIKU pieniądze trafiają do odbiorcy najczęściej tego samego lub następnego dnia?

Odpowiedź jest taka, że banki wykonują przekazy międzynarodowe tylko i wyłącznie w systemie SWIFT (o SWIFT przeczytasz w artykule: przelew na zagraniczne konto) natomiast Klik-24 korzysta z lokalnych rachunków, a własne rozliczenia wykonuje wewnętrznie bez udziału klienta. Fakt, że Klik-24 nie korzysta z systemu SWIFT ma jeszcze jeden ogromny plus. Nasi klienci nie muszą prosić odbiorców o kody SWIFT i IBAN ich kont. Wystarczy, że posiadają zwykłe numery kont swoich odbiorców, aby ich przelewy zagraniczne mogły być zrealizowane. Ot i cała tajemnica czasu realizacji przelewów zagranicznych. Ich czas zależy od rodzaju systemu, w którym są przesyłane. Jedno co może Cię jeszcze zastanawiać to:

Kto może wysyłać lub odbierać przelewy zagraniczne z Klik-24?

Praktycznie każdy może skorzystać z naszego sposobu na transfery pieniędzy pomiędzy Anglią a Polską. Zarówno osoby fizyczne, jak i firmy mogą korzystać z naszego serwisu i usług. Co ważne, jedynie nadawca potrzebuje zarejestrować się jako klient na naszej internetowej platformie, odbiorca nie musi być naszym klientem. Wystarczy, że nadawca będzie posiadał jego dane do przelewu. 

Podsumowując dzięki Klik-24 możesz wysyłać pieniądze z angielskiego lub polskiego konta szybciej i taniej, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Zapraszamy !!!
 

Inne artykuły