Oferta przekazów pieniężnych

20 gru 2021

Rodzaje przelewów zagranicznych

Rodzaje przelewów zagranicznych

Rodzaje przelewów zagranicznych są istotnym tematem w kontekście potrzeby przekazywania środków za granicę. Jakie więc wyróżniamy? Sprawdźmy! Ponadto szczegółowo omówimy sobie ich charakterystykę i zestawimy oba ze sobą. Dowiemy się także, ile w przybliżeniu mogą nas kosztować takie transakcje, a także ile czasu trwają. Poza tym, zdradzimy także. Gdzie szybko, tanio i wygodnie można wysłać pieniądze z polskiego rachunku bankowego na konto w innym kraju. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić Państwa do niniejszej lektury!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Który wybrać? SWIFT/SEPA
Transfer w obrębie UE/EOG
Ile może kosztować transfer?
Ukryta opłata, spread
Jak długo trwa taka usługa?
Jakie typy usług są najlepsze?
Szybko i tanio? Tylko Klik-24!

Rodzaje przelewów zagranicznych – podstawowe informacje

Rodzaje przelewów zagranicznych to bez dwóch zdań ponadczasowe zagadnienie, które wraz z postępem technologii i cyfryzacji płatności, cały czas ewoluuje. Toteż warto wiedzieć, jakie systemy płatnicze obecnie występują i w jaki sposób funkcjonują. Generalnie międzynarodowe płatności obsługują dwie sieci, jest to: SWIFT oraz SEPA. Pierwszy to skrót od pełnej nazwy Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Jest to globalny system, który uruchomiono jeszcze w 1973 roku. Natomiast drugi wprowadzono znacznie później, bo 41 lat po tej dacie, czyli w 2014r. Pochodzi zaś od nazwy Single Euro Payments Area i skupia się na obszarze Starego Kontynentu. Mimo, że świadczą podobne usługi służące w tym samym celu, to jednak diametralnie się od siebie różnią. Dlatego też, postanowiliśmy poddać je dokładnej analizie.

Rodzaje przelewów bankowych – przelew SWIFT a SEPA

Kluczowym pytaniem, jest to, którą usługę powinniśmy wybrać. Co odróżnia przelew SWIFT a SEPA? Przede wszystkim podstawowe parametry takie, jak: czas realizacji, łączne koszty, waluta transakcji czy choćby zasięg obowiązywania. Bez wątpienia o wiele większe pole manewru mamy w przypadku korzystania z pierwszego rozwiązania, czyli przelewu typu SWIFT. Możemy go zlecić bowiem do dowolnego państwa, a także w każdej walucie świata. Na pierwszy rzut oka brzmi to rzeczywiście bardzo obiecująco. Jednakże trzeba pamiętać, że w bankach zazwyczaj nic nie jest darmowe. Nie inaczej jest w tym wypadku, gdyż przelewy zagraniczne SWIFT należą do najdroższych tego typu usług płatniczych.

Wynika to stąd, że koszt zlecenia przelewu jest tutaj ruchomy i zależy od tego, ile przelewamy. Im więcej, tym drożej za niego zapłacimy. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia prowizji dla instytucji pośredniczących, które wpływają również na długość przetwarzania naszego przekazu. Najwięcej jednak klienci tracą na przewalutowaniu. Niestety nie są tego do końca świadomi, bowiem nazywa się ją często “opłatą ukrytą”.

Przelew SEPA

Zawsze pozostaje nam do dyspozycji oczywiście szybki, tani i niezawodny przelew europejski SEPA. Pomimo ograniczeń jest to najlepsza dostępna forma przelewu zagranicznego. Oczywiście tylko w sytuacji, kiedy chcemy przesłać pieniądze do innego kraju z Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Jest to kolejny z warunków obowiązujących w tym systemie. A drugim jest rzecz jasna waluty transakcji. Jedyną akceptowalną walutą jest co zrozumiałe euro, które stanowi pieniądz Wspólnoty Europejskiej. Czy w Polsce możemy robić przelewy SEPA? Na całe szczęście tak, a wszystko to jest możliwe dzięki członkostwu Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, następuje jedynie standardowe przewalutowanie PLN na EUR.

Obszar płatności SEPA obejmuje 36 państw europejskich. Co ważne, nie ma tutaj pośredników, a banki europejskie ściśle ze sobą współpracują. Cena przyjęcia przelewu SEPA jest stała i wynosi od 0 do 25 PLN. A wahania te wynikają jedynie z tabeli opłat i prowizji usługodawców.

Koszt przelewu zagranicznego

No właśnie, jaki jest rzeczywisty koszt przelewu zagranicznego? Odpowiedź prawidłowa: to zależy! A od czego? Wpływ ma na to kilka ważnych czynników, które bezpośrednio decydują o tym, czy zaoszczędzimy na tym czy też stracimy. Po pierwsze, ważne jest dokąd mamy zamiar zrealizować transakcję, a po drugie właśnie w jakiej sieci. Oprócz tego, należy wiedzieć o tym, że wyznacznikami finalnych kosztów przelewu zagranicznego, jakie poniesiemy są poniższe składowe.

  1. opłata zlecenia przelewu;
  2. koszt wymiany walut;
  3. prowizje dla pośredników.

Czy wiedziałeś, że? Szczególnie istotnym, jak i najważniejszym jest drugi z nich. Czyli wymiana walut, które fachowo określa się mianem spreadu walutowego.

Co ciekawe, w przypadku przelewu SWIFT mamy opcję zmniejszenia ceny zlecenia usługi, poprzez wybór innej opcji kosztowej płatności. Wyróżnia się poniższe:

  • BEN – wszystkie opłaty i prowizje spoczywają po stronie odbiorcy płatności;
  • SHA – koszty transakcji dzielą się między zleceniodawcę, a zleceniobiorcę;
  • OUR – całość kosztów znajduje się po stronie nadawcy przekazu.

Ważne! Wysyłając przelew SEPA, istnieje tylko jedna, z góry ustalona opcja płatnicza, którą jest SHA (z ang. share – dzielić). Powszechnie uważa się ją za najtańszą opcję ponoszenia kosztów.

Spread walutowy

Czym jest ten cały spread walutowy? Najprościej rzecz ujmując, jest to różnica, która bierze z się kursu kupna danej waluty, a kursu jej sprzedaży. Otrzymany wynik stanowi zysk dla banku lub innego dostawcy usług. Jak to rozumieć? To proste! Im poziom spreadu jest wyższy, tym klient więcej traci na wymianie waluty. Zaś im jest niższy, więcej pieniędzy zostanie w jego portfelu. Największe spready odnotowuje się w tradycyjnych instytucjach bankowych, zaś te najniższe dostępne są w nowoczesnych firmach internetowych. Korzystając z pośrednictwa banku możemy stracić co najmniej kilkadziesiąt, a maksymalnie nawet kilkaset złotych. Czy warto więc przepłacać aż tyle? Oczywiście, że nie, dlatego lepiej wybrać alternatywne rozwiązanie innowacyjnych przelewów online, ponieważ usługi typu fin-tech są przyszłością!

Czas realizacji przelewu zagranicznego

Wykonując przelew środków za granicę, prawie każdy klient w podświadomości zastanawia się: jak długo idzie przelew zagraniczny? Większość osób niewtajemniczonych w tym temacie, odpowiedziałaby z pewnością, że kilka dni. Nie jest to błędem, lecz tak naprawdę zakres czasowy wynosi tutaj od kilkunastu sekund nawet do kilku dni. Rozbieżność ta to wynik odmiennej formy przetwarzania płatności przez międzynarodowe systemy płatnicze. W przypadku omawianego na samym początku przelewu SWIFT, czas ten średnio trwa obecnie od 3 do 4 dni roboczych. Aczkolwiek można go przyśpieszyć zmieniając tryb księgowania płatności na jeden z poniższych, a dzielą się one na następujące.

  • Overnight (natychmiastowy, z czasem realizacji w tym samym dniu, przy założeniu, że zlecimy go do 13:00);
  • Tomnext (szybki przelew, z maksymalnym czasem księgowania płatności do 24 godzin roboczych);
  • Spot (standardowy, z długością przetwarzania wpłaty do 3-4 dni roboczych).

Pamiętaj! Powyższe dwa pierwsze tryby są szybszymi formami przelewu SWIFT, lecz są one też znacznie droższe.

Ile idzie przelew SEPA?

Podobnie sprawa ta wygląda w przypadku dokonywania przelewu SEPA, często słysząc: kiedy dojdzie przelew zagraniczny? Tutaj odpowiedź jest jasna i klarowna. Dzięki przyjętemu standardowi D+1, czas księgowania środków ujednolicono do 1 dnia roboczego.

Uwaga! Realizując zarówno przelew SWIFT, jak i SEPA, musimy zawsze brać pod uwagę dni wolne od pracy banków. Rzecz jasna chodzi o weekendy i dni świąteczne.

Jakie rodzaje przelewów zagranicznych są najkorzystniejsze?

Podsumowując dzisiejszy temat, bez wątpienia możemy stwierdzić jedno. Mianowicie, że jest to praktyczna wiedza, która może przydać się na każdym etapie naszego życia. Poznaliśmy podstawowe rodzaje przelewów zagranicznych. Pozostaje jeszcze kwestia zapytania, które z nich są szczególnie korzystne dla klientów? Większość klientów zapewne odpowiedziałaby, że byłyby to najtańsze przelewy zagraniczne i słusznie! Po co tracić pieniądze, skoro mamy szansę je zachować? W tym miejscu pojawia się jeszcze jedna kwestia: czy istnieją usługodawcy, którzy oferują takie usługi? Jak najbardziej tak! W tym celu możemy przeszukiwać zasoby Internetu, jednak gotowe i sprawdzone rozwiązanie to Klik-24!

Szybkie i tanie rodzaje przelewów zagranicznych? Wybierz Klik-24!

Dlaczego Klik-24 to wybór godny Państwa zaufania? Dlatego, że usługi w naszej firmie opierają się w głównej mierze na zadowoleniu każdego klienta. Potwierdzenie tej tezy doskonale odzwierciedla doskonała opinia, jaką otrzymaliśmy od naszych klientów na niezależnym portalu opiniodawczym – Trustpilot. W tym celu każdorazowo proponujemy naszym klientom najlepsze rodzaje przelewów zagranicznych. Poza darmowymi przelewami typu Standard (do 48h roboczych), oferujemy również szybkie przelewy zagraniczne, typu Express (do 24h roboczych).

Inne artykuły