Oferta przekazów pieniężnych

24 lis 2020

Tanie przelewy międzynarodowe do Polski – dowiedz się jak!

Tanie przelewy międzynarodowe do Polski – dowiedz się jak!

Jeżeli pracujesz za granicą i regularnie zlecasz transfery pieniężne na konta złotówkowe, to na pewno wiesz, jak dużo zarabia na Tobie Twój bank. Jak być może już zauważyłeś, koszt jednego przelewu międzynarodowego potrafi zmniejszyć sumę wysyłanych pieniędzy nawet o 300 złotych! Jak zatem zlecać tanie przelewy międzynarodowe do Polski szybko i sprawnie? Czy opłat za zlecenie przekazu da się uniknąć? Jak zagwarantować sobie lepszy kurs walutowy? Po odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące transakcji zagranicznych zapraszam Cię do lektury dzisiejszego tekstu.

Spis treści
Numer rachunku Iban
Wymagane dane odbiorcy
Przewodnik krok po kroku
Jak wysłać pieniądze taniej?
Jakie korzyści otrzymasz korzystając z Klik-24?

Numer rachunku w formacie IBAN - czym jest? Kiedy będziesz go potrzebować?

Zanim w ogóle zaczniesz swoją przygodę z przelewami walutowymi, musisz wiedzieć, że rządzą się one swoimi, specyficznymi prawami. Wyróżniamy dwa rodzaje przelewów międzynarodowych:

  • SEPA (dla transakcji w jednolitym obszarze euro) oraz;
  • SWIFT (dla dowolnych transakcji międzynarodowych na całym świecie).

Tym, co je łączy, jest konieczność podania numeru rachunku odbiorcy w formacie IBAN. Jak sama nazwa wskazuje IBAN to międzynarodowy format numeru konta. Jest używany przez banki do poprawnej lokalizacji rachunku odbiorcy, gdziekolwiek na świecie. O co w ogóle w tym chodzi?

Jak już wspomnieliśmy, IBAN (ang. The International Bank Account Number) to numer konta w formacie międzynarodowym, który służy do realizacji przelewów na całym świecie. Łączna liczba znaków w kombinacji alfanumerycznej dla numerów IBAN może wynosić nawet do 34 znaków! Liczba poszczególnych liter i cyfr może być różna w odniesieniu do każdego kraju. W Polsce jest to 26- cyfrowy numer konta + 2- literowe oznaczenie kraju (PL) poprzedzające właściwy numer rachunku.

Przelew międzynarodowy do Polski – wymagane dane odbiorcy

Jeżeli chcesz szybko i sprawnie wysłać przelew międzynarodowy do Polski będziesz potrzebował przede wszystkim kompletu danych do przelewu, czyli:

  • danych kontaktowych (imię i nazwisko odbiorcy lub firmy);
  • danych adresowych odbiorcy;
  • numeru rachunku w formacie IBAN, które są tożsame dla wszystkich transakcji międzynarodowych, niezależnie od tego, czy zlecasz przelew SEPA, czy SWIFT.

Przelewy międzynarodowy do Polski krok po kroku

Aby ułatwić Ci szybką i sprawną realizację przelewów międzynarodowych do Polski, poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki schemat. Dzięki któremu w ciągu 5 minut zlecisz przelew środków do dowolnego miejsca na świecie!

  1. Po pierwsze waluta. Od tego zależy rodzaj przelewu, jaki zamierzasz zlecić. Jeśli przelewasz pieniądze w strefie euro wybierz przelew SEPA. Jeżeli natomiast wysyłasz środki do kraju, który rozlicza się w innej walucie wybierz przelew SWIFT. Na szczęście interfejs Twojego banku nie przepuściłby Cię do kolejnego kroku, jeśli wprowadziłbyś niepoprawne dane. Dlatego nie masz szansy dokonać złego wyboru. Jeśli przelewasz pieniądze z konta złotówkowego na konto w innej walucie lub odwrotnie, koniecznie sprawdź aktualne kursy walut w Twoim banku.
  2. Po drugie poproś odbiorcę przelewu o podanie rachunku w formacie IBAN. Pamiętaj, że IBAN to tylko format w jakim zapisany jest twój normalny numer konta. Jeśli będziesz miał wątpliwości w tym temacie, zwróć się do banku, w którym posiadasz swoje konto bankowe. Polski numer IBAN możesz uzyskać samodzielnie poprzez dodanie przedrostka przed właściwym numerem konta odbiorcy, czyli PL. Jeśli Ty lub Twój odbiorca macie problem z ustaleniem kodu dla kraju, do którego zlecasz przelew, możecie to sprawdzić, korzystając z tabeli kodów międzynarodowych w Internecie.
  3. Po trzecie zadbaj o to, aby Twoje pieniądze dotarły do odbiorcy na czas. Być może w pobliżu terminu, w którym zlecasz przelew w kraju odbiorcy, ma akurat miejsce jakieś święto lub inny dzień ustawowo wolny od pracy. Co ważne, w przypadku przelewów międzynarodowych SWIFT skorzystanie z opcji transferu ekspresowego słono kosztuje, a standard idzie 3-5 dni roboczych. Za to transfery SEPA, co do zasady już w opcji standard trafiają do odbiorcy od kilku godzin do jednego dnia roboczego. Jeżeli zależy Ci na czasie, a Twój przelew w walucie musi trafić na konto szybciej, możesz skorzystać z rozwiązań, jakie oferują fintechy, czy niezależne internetowe kantory wymiany walut.
  4. Po czwarte nie daj nabić się w butelkę i sprawdź, jaką opłatę naliczy bank za realizację przelewu. Jeśli czytasz ten tekst, prawdopodobnie już to zrobiłeś i wiesz, że w banku wcale tanio nie jest.

Zaprezentowany wyżej sposób jest uniwersalną metodą dla realizacji transakcji międzynarodowych za pośrednictwem serwisów transakcyjnych w bankach. Jednak, jak wiemy kursy wymiany walut (cena kupna-sprzedaży) oferowane w placówkach bankowych i kantorach stacjonarnych pozostawiają wiele do życzenia. Jakie zatem mamy alternatywy na tanie przelewy międzynarodowe do Polski?

Jakie zatem mamy alternatywy na tanie przelewy międzynarodowe do Polski?

Jak wysyłać przelewy międzynarodowe do Polski najtaniej?

W odpowiedzi na pytanie zadane w ostatnim akapicie można by zachęcić niejednego szczęśliwego posiadacza euro czy funtów do gry na giełdzie. Jednak nie o to tutaj chodzi. Gdzie szukać najtańszych przelewów międzynarodowych do Polski? Odpowiedzią na potrzeby konsumentów zdają się być oferty nowoczesnych fintechów, które dzięki zaawansowanej technologii i umiejętnemu wykorzystaniu wewnętrznych przekazów pieniężnych pomiędzy rachunkami w różnych walutach pozwalają na przesyłanie środków finansowych w czasie rzeczywistym.

Czym fintechy wygrywają z bankami?

Jeśli chodzi o polskie płatności krajowe doskonale sprawdza się BLIK. Nie jest on jednak dostępny poza granicami kraju. Ten, kto chce zaoszczędzić, musi orientować się w aktualnej sytuacji na rynku. Czym fintechy wygrywają z bankami? Przede wszystkim ceną kupna-sprzedaży walut. Średnie kursy w bankach i kantorach są często nawet o 0,10 zł do 0,30 zł niższe, niż w przypadku tych notowanych przez NBP czy Forex. Poza tym sama usługa jest zdecydowanie tańsza, mowa tu o koszcie przelewu z zagranicy na polskie konto.

Nadając transfer za pośrednictwem banku, konkurencyjna oferta cenowa dotyczy wyłącznie przelewów SEPA. Przelewy SEPA są najczęściej darmowe albo kosztują maksymalnie kilkanaście złotych. Jednak dalej zostajemy z problemem wymiany waluty. W przypadku przelewów SWIFT o ofercie zbliżonej cenowo możemy tylko pomarzyć. Warto zatem rozważyć skorzystanie z usługi internetowego kantoru wymiany walut. Przeczytaj uważnie, poniższy akapit. Jesteśmy przekonani, że będzie to dla Ciebie interesujące.

Jakie korzyści osiągnę z internetowym kantorem KLIK-24 przy wymianie walut?

Kim jesteśmy? Klik-24 to kantor internetowy, który na rynku istnieje od 2013 roku. Regulowany jest przez Financial Conduct Authority. FCA jest angielskim niezależnym organem odpowiedzialnym za nadzór i kontrolę dostawców usług finansowych.

Przede wszystkim Klik-24 z przyjemnością pomaga ludziom, zaoszczędzić znaczne pieniądze. Pomijając fakt, że Klik-24  nie pobiera prowizji ani żadnych opłat za przelew standard, przede wszystkim najprawdopodobniej oferuje najlepszy kurs wymiany. Pozwala zaoszczędzić setki, a przy dużych transakcjach tysiące złotych.

W następnej kolejności pomaga zaoszczędzić Ci Twój czas. Klik-24 to platforma internetowa, dlatego założenie konta w systemie, weryfikację swojego profilu, czy też złożenie dyspozycji przelewu zrealizujesz ze swojego fotela. Nie musisz tracić czasu stojąc gdzieś w kolejce!

W tej firmie obsłużą Cię ludzie, którzy wiedzą co robią.  Jako specjaliści walutowi wiedzą i rozumieją, jak działa międzynarodowy proces płatności. W razie Twoich pytań na infolinii zawsze czuwa ktoś, kto obsługuje system. Ta osobą będzie Ci służyć przez cały proces. Nasi specjaliści mają jedno zadanie – Mają zaoferować Ci to, czego potrzebujesz, oraz kiedy tego potrzebujesz. W przeciwieństwie do coraz większej ilości bezosobowych portali, w Klik-24 zawsze porozmawiasz z prawdziwą osobą, której zależy na tym, aby zapewnić Ci najlepszy kurs wymiany i najlepszą obsługę. Sprawdź już dziś!


 

Inne artykuły