Oferta przekazów pieniężnych

02 lis 2021

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Ile kosztuje przelew zagraniczny? Niestety jednoznacznie tego nie określono, ponieważ wpływ na finalne opłaty ma wiele czynników. Jakich? Przede wszystkim ważne jest to dokąd przesyłamy pieniądze, jakim rodzajem przelewu oraz jaką metodą wykonamy ten transfer. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę zlecając przelew za granicę? A także, co należy zrobić, aby maksymalnie zminimalizować jego koszt? Zapraszamy do lektury artykułu.

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
SWIFT czy SEPA – ile kosztuje?
Niedrogo za granicę – SEPA!
Jak dużo zapłacimy za SWIFT?
Sprawdź, jak łatwo zaoszczędzić!
Zobacz, jak zlecić najkorzystniej!

Ile kosztuje przelew zagraniczny? – podstawowe informacje

Ile kosztuje przelew zagraniczny? W zależności od tego, gdzie realizujemy tego typu usługę oraz jaką metodą. Koszt może być równie dobrze tani, jak i zatrważająco wysoki. Od czego to zależy? Głównie od tego, czy transfer pieniędzy ma odbyć się w obrębie Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Czy też poza nim. Jeśli w tej pierwszej opcji to mamy szczęście, gdyż sporo zaoszczędzimy. Natomiast, jeśli w drugiej z nich, to musimy się przygotować na uiszczenie wysokich opłat transferowych.

Poza tym, należy mieć na uwadze, że taką operację finansową można zlecić tradycyjnie przez bank lub też wybrać alternatywne rozwiązanie. Są nim tanie i szybkie przelewy online, których usługi świadczą nowoczesne firmy internetowe. Warto dodać, że przelew można zrealizować na dwa sposoby. A są to: przelew z rachunku walutowego, jak i przelew z polskiego konta złotówkowego. Dzisiaj skupimy się na drugim z nich. Ponadto dowiemy się także szczegółów dotyczących wymaganych danych do zlecenia takiej transakcji?

Koszt przelewu zagranicznego

Koszt przelewu zagranicznego to kluczowy element każdej transakcji. Zaraz obok pytania o czas realizacji. Jest to całkowicie zrozumiałe, gdyż jak mawiają czas to pieniądz. Wpływ na niego mają co najmniej dwa, a czasami trzy składowe. Z tym pytaniem nieodzownie wiąże się wybór pomiędzy dwoma opcjami. Mianowicie pomiędzy przelewem SWIFT a SEPA.

Pierwszą z nich jest oczywiście cena zlecenia usługi, która zależy od tabeli opłat i prowizji danego usługodawcy. Drugą, a zarazem najważniejszą stanowi stawka, za jaką wymieniamy naszą walutę na inną. Nazywa się ją czasami ukrytą opłatą, gdyż nie mówi się o niej w kontekście opłaty, a jedynie kursu wymiany. Pochodną kursu wymiany walut jest spread walutowy. Czym jest ów spread? Jest to różnica, która wynika z kursu kupna wybranej waluty, a kursu jej sprzedaży. Im jej poziom jest wyższy, tym klient więcej traci na takim przewalutowaniu, zaś im niższy, więcej zaoszczędzi na takiej wymianie. Statystycznie najwyższe spready odnotowuje się w bankach, najniższe zaś proponują klientom firmy online.

Dzięki nim, klient może skorzystać z korzystnej oferty, a odbiorca przelewu otrzymać dużo większą kwotę do odbioru. Trzecią z opłat stanowi prowizja dla pośredników przelewu, czyli banków korespodentów. Może być ich minimum jeden, a maksymalnie trzech. Co gorsza, nie wiemy, jakie będą opłaty. A im większa ilość instytucji korespondujących, tym czas ulega wydłużeniu, a koszty zwiększeniu.

Ile kosztuje przelew SEPA?

Wykonując przelew SEPA mówimy o przekazach pieniężnych realizowanych w Jednolitym Obszarze Płatności w Euro, czyli strefie SEPA. Jak sama nazwa wskazuje, transfery środków w tej sieci płatności odbywają się wyłącznie w euro. Obecnie obszar ten skupia 36 państw.

Ile kosztuje przelew zagraniczny? Na szczęście w sieci SEPA jest on wolny od pośrednictwa ze strony korespondentów i zawiera w sobie jedynie dwie opłaty. Pierwsza to cena zlecenia usługi, zależna od Tabeli Opłat i Prowizji wybranego przez nas dostawcy usług, dlatego warto się z nią wcześniej zapoznać. Jest ona stała, bez względu na kwotę przelewu i w zależności od ofert waha się do 30 PLN. Warto wspomnieć, że niektóre z firm całkowicie zniosły tą opłatę, wprowadzając tym samym darmowe przelewy. Tym samym sprawiły, że coś co jeszcze niedawno było niemożliwe, teraz jest już rzeczywistością.

Druga z opłat to kurs przewalutowania na EUR, o której już wspomnieliśmy wyżej. Dlatego też, tak ważne jest, aby realizując przelewy, wybrać metodę, która zapewni nam najlepsze warunki, dzięki którym zyskamy, a nie stracimy.

Uwaga! Aby prawidłowo wykonać przelew zagraniczny SEPA, musimy pamiętać o ustawieniu właściwych parametrów:

  1. Rodzaj przelewu: SEPA;
  2. Waluta transakcji: EUR;
  3. Opcja kosztowa: OUR;
  4. Numer rachunku: IBAN.

Ile kosztuje przelew SWIFT?

Wysyłanie pieniędzy za granicę w sieci płatności globalnych SWIFT nie jest już tak korzystne cenowo, jak w opcji SEPA. Aczkolwiek jest to rozwiązanie mające swoje plusy. Pierwszym z nich jest niewątpliwie możliwość dokonania transferu do każdego państwa globu. A po drugie, nasz przelew możemy zlecić w dowolnie wybranej walucie świata! Jednak taka uniwersalność kosztuje i to na prawdę dużo. Dlatego mając do wyboru SWIFT oraz SEPA, zawsze lepiej wybrać drugą z nich. Dlaczego? Cena zlecenia przelewu typu SWIFT jest ruchoma i zależy od tabeli opłat. Może wynosić od 20 zł do nawet 300 zł. Najczęściej przedstawia się w ją formie prowizji procentowej od ogólnej kwoty przelewu, np. 0,5%.

Jeśli uważacie, że to dużo, to poczekajcie na drugą z opłat, jaką jest stawka wymiany walut. Tutaj klienci tracą zdecydowanie najwięcej i najczęściej nieświadomie, nie sprawdzając kursu walutowego. Często koszt nie wynosi mniej niż kilkaset złotych. Ostatnią z opłat jest prowizja dla korespondentów, która jest dla nas niestety wielką niewiadomą. Jak zrobić przelew SWIFT? Oprócz obowiązkowego numeru konta IBAN, niezbędny jest także kod BIC (SWIFT). Dodatkowo, musimy jeszcze wybrać opcję kosztową płatności, gdyż w tej sieci mamy do wyboru aż 3 formy:

  1. OUR – ogół kosztów pokrywa zleceniodawca przelewu;
  2. SHA – opłaty są współdzielone pomiędzy nadawcę, a odbiorcę;
  3. BEN – całość opłat i prowizji jest po stronie zleceniobiorcy.

Zobacz, ile kosztuje przelew zagraniczny w Klik-24!

Podsumowując dzisiejszy temat: ile kosztuje przelew zagraniczny? Możemy jednogłośnie stwierdzić, że to właśnie w firmach online jest on najtańszy! Jednakże pozostaje jeszcze jedno pytanie, która z nich ma najkorzystniejszą ofertę? Zdecydowanie wiodącym liderem w branży międzynarodowych usług płatniczych na polskim rynku, jest Klik-24! Kilka słów o Nas – jesteśmy sprawdzoną instytucją płatniczą, która działalność w tym obszarze zapoczątkowała już w 2013 roku. W tym czasie znacznie rozszerzyliśmy oraz ugruntowaliśmy swoją pozycję. Zbudowaliśmy renomę solidnej marki, której zaufało już tysiące klientów. Potwierdzenie tego stanu rzeczy można znaleźć na niezależnym portalu opinii konsumentów – Trustpilot.

Dlaczego warto wybrać właśnie Nas? Dlatego, że każdy Klient jest dla nas tak samo ważny, a Ich zadowolenie jest u nas na pierwszym miejscu. Z myślą o tym oferujemy Państwu szereg korzystnych rozwiązań. W tym: bezpłatne przelewy (w trybie Standard przelewy są bez żadnych opłat) oraz najwyższe kursy wymiany walut. Ponadto gwarantujemy szybką usługę (z czasem realizacji już od 24h do 48h roboczych!). Dzięki temu, mogą Państwo liczyć na konkurencyjne, a co najważniejsze bezpieczne transfery. Jako zaufana instytucja płatnicza, szczególnie duży nacisk kładziemy na kwestię bezpieczeństwa transakcji. Zapewniamy je w 100% poprzez posiadane niezbędne licencje oraz certyfikaty bezpieczeństwa, w tym (AML) oraz (ICO).

Jak wykonać szybki i tani przelew zagraniczny w Klik-24?

W serwisie Klik-24 cała usługa przebiega zawsze szybko, wygodnie i korzystnie. Całość informacji zamieszczamy w formie gotowej instrukcji. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów lub wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji i zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. 

Inne artykuły