Oferta przekazów pieniężnych

14 lut 2022

Jak przelać pieniądze na zagraniczne konto?

Jak przelać pieniądze na zagraniczne konto?

Jak przelać pieniądze na zagraniczne konto? Z uwagi na dostęp do nowoczesnych technologii, obecnie istnieją różne metody realizacji usługi. Jakie na przykład? Można zrobić to tradycyjnie za pośrednictwem banku lub wybrać inne alternatywne opcje. Bez względu na to, którą z nich wybierzemy. Najważniejszym jest uwzględnienie wyznaczników, które determinują korzystne wykonanie usługi. Głównie chodzi tutaj o rodzaj przelewu zagranicznego, czas realizacji oraz łączne koszty, jakie poniesiemy. W tym celu zapraszamy więc do lektury niniejszego artykułu!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Dokąd wysyłamy przelew?
Ile czasu trwa taka usługa?
Jakie będą koszty i opłaty?
Najlepsza oferta? Sprawdź!

Jak przelać pieniądze na zagraniczne konto? – podstawowe informacje

Jak przelać pieniądze na zagraniczne konto? Obecne standardy związane z dynamicznym rozwojem cyfryzacji płatności sprawiły, że to właśnie przelewy stały się numerem 1 w tej branży. Z czego wynika ten fakt? Choćby z uwagi na to, że dzisiaj już nikt z nas nie wyobraża sobie braku możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych. A przelew jest jedną z nich. Jeżeli znajdziemy korzystną propozycję, możemy otrzymać usługę szybką, tanią i wygodną, a co najważniejsze bezpieczną. Nie ma więc potrzeby przepłacać i wysyłać gotówki przez agencje czy też zagraniczne usługi pocztowe.

Ważne jednak, żeby umieć rozróżnić różne sieci płatności, w zależności od kraju przeznaczenia. Jak również to, że przelewy można wykonać na co najmniej kilka różnych sposobów. Należy jednak wiedzieć, jakie czynniki determinują opłacalność wykonania przekazu środków za granicę. Aby się tego dowiedzieć, szczegółowo omawiamy poniżej kluczowe wyznaczniki.

Rodzaje przelewów zagranicznych – SWIFT a SEPA

Jakie są rodzaje przelewów zagranicznych? Wyróżnia się dwa, a wybór pomiędzy nimi ogranicza się przede wszystkim do zasięgu geograficznego tych dwóch międzynarodowych sieci płatniczych. Pierwszy z wymienionych w nagłówku to przelew SWIFT, który jest systemem płatności globalnych. Oznacza to, że dzięki niemu możemy przesłać pieniądze do każdego państwa na świecie, jak i w dowolnej walucie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to uniwersalne rozwiązanie jest najlepszym z możliwych. Z drugiej strony kryterium czasu realizacji usługi oraz odpłatności za nią nie jest już tak rentowne, jak mogłoby się wydawać. Czy można jakoś temu zaradzić? Oczywiście, że tak! Sprawdźmy więc poniżej jak.

Z pomocą przychodzi nam drugi rodzaj przelewu zagranicznego, czyli przelew europejski SEPA. Sama nazwa mówi nam o tym, że jest to typ płatności, które dedykuje się transakcjom na terytorium Europy. Skoro konta bankowe prowadzimy w kraju będącym członkiem wielu europejskich organizacji, jak np. UE to możemy korzystać też z przelewów typu SEPA. Dysponując rachunkiem złotówkowym, z pewnością przelew SEPA będzie nam bliższy, aniżeli SWIFT. Bierze się to stąd, że jeżeli realizujemy już przelew pieniędzy za granicę, to zwykle wykonujemy go do innego europejskiego państwa. Co ważne, w tej sieci płatniczej akceptuje się rzecz jasna jedynie pieniądz strefy euro, czyli EUR.

Czas realizacji przelewu zagranicznego

Ile dni idzie przelew zagraniczny? Większość osób na tak postawione pytanie odpowiedziałaby zapewne, że kilka dni. Taka odpowiedź mimo, że niepełna, to jednak jest poprawna. W zależności od tego, czy płatność wysyłamy w obrębie Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA), czy też poza nim (SWIFT). Różnica jest zauważalna. Tak więc, w pierwszym z omawianych przypadków zajmuje to średnio 1-2 dni robocze. Wszystko dzięki przyjętemu standardowi D+1, który oznacza, że czas księgowania zajmuje jeden dzień roboczy. Oczywiście czasami mogą wystąpić niezależne od nas, jak i pracy usługodawców przyczyny, które opóźnią dotarcie należności. Najczęściej są to dni wolne od pracy tych podmiotów, takie jak jak święta narodowe oraz weekendy. A także godziny odcięcia (tzw. cut-off time), wiążące się z realizacją przelewów zagranicznych w określonych sesjach księgowania.

Natomiast bardziej złożony przelew zagraniczny SWIFT zajmuje nieco dłużej, bo co najmniej 3-4 dni robocze. Wpływ na dłuższy czas księgowania pieniędzy mają z pewnością płatności międzykontynentalne oraz zróżnicowanie walut i stref czasowych. Nie zapominajmy także o udziale pośredników, którzy wydłużają całą operację.

Koszt przelewu zagranicznego

Ile kosztuje przelew zagraniczny? Podobnie, jak przy szacowaniu czasu wykonania usługi. Tutaj także rozróżnia się koszt przelewu SEPA oraz osobno dla sieci SWIFT. Przelew europejski zawiera w sobie jedynie dwie podstawowe opłaty: cenę przyjęcia usługi oraz obowiązkowe przekonwertowanie środków z PLN na EUR. Koszt zlecania takiej usługi to zwykle przedział od 0 do 25 złotych. Co ważne, jest to opłata stała, bez względu na kwotę przelewu. Różni się zależnie od tabeli opłat i prowizji.

Natomiast przelew globalny SWIFT jest o wiele droższy, gdyż charakteryzuje się ruchomą ceną usługi. Minimalnie płaci się za nią od 20 do 300 PLN, bądź też pewną wartość procentową od ogólnej wartości transakcji. Ponadto uwzględnia się tu rzecz jasna kwestię przewalutowania środków oraz prowizję dla banków korespondentów. Może być ich od 1 do 3. Im większa ich liczba, tym koszty gwałtownie wzrastają. Niestety nie można dokładnie oszacować opłaty prowizyjnej dla pośredników.

Spread walutowy – co to jest?

Jednak najistotniejsza składowa kosztu przelewu zagranicznego to poziom spreadu walutowego. Nieznajomość tego terminu może doprowadzić do straty ogromnej ilości pieniędzy. Średnio na niekorzystnej wymianie walutowej klienci tracą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych! Jak więc ją zrozumieć? Najprościej tłumaczy się ją jako różnicę, która wynika z kursu kupna wybranej waluty, a kursu jej sprzedaży. Im jest wyższa, tym klient więcej traci na takiej wymianie. Im jest niższa, tym dużo więcej zostaje w jego kieszeni. Statystycznie największe spready odnotowuje się w bankach a najniższe w wyspecjalizowanych firmach internetowych. Zapewniają one więc znaczną oszczędność naszych ciężko zarobionych pieniędzy oraz cennego czasu.

Kalkulator do wyliczenia spreadu walutowego

Zobacz, jak przelać pieniądze na zagraniczne konto dużo korzystniej!

Tym samym znamy już odpowiedź na najważniejsze pytanie, a mianowicie: jak przelać pieniądze na zagraniczne konto? Jasne, że z zaufaną firmą online! Aby ułatwić Państwu decyzję, którą z firm wybrać, poniżej prezentujemy sprawdzone rozwiązanie! Przelew na konto zagraniczne najkorzystniej zlecić szybko, tanio, wygodnie oraz bezpiecznie. Wszystkie te cechy zawiera w sobie oferta doświadczonej firmy Klik-24! Potwierdzenie naszego profesjonalizmu odzwierciedla ocena na portalu Trustpilot. Jeśli nie przekonaliście się, to nie ufajcie, tylko wypróbujcie Nas! Zapraszamy Państwa serdecznie do współpracy!

Szybkie przelewy zagraniczne z Klik-24!

Szybkie przelewy zagraniczne to jedna z wizytówek naszej firmy! Czas realizacji usługi przelewu zagranicznego w naszej firmie waha się już od 24h do 48h roboczych! Jest on zależny jedynie od wybranego rodzaju usługi (Express/Standard).

Najtańsze przelewy zagraniczne w Klik-24!

Najtańsze przelewy zagraniczne to kolejny z naszych atrybutów! W trybie normalnym (Standard) nie ponoszą Państwo żadnego kosztu zlecenia transferu. W trybie ekspresowym opłata wynosi tylko 9.99 PLN, bez względu na wartość przelewu. Do tego proponujemy Państwu najbardziej konkurencyjne przeliczniki wymiany walut, dzięki czemu adresat otrzyma o wiele większą kwotę.

Inne artykuły