Oferta przekazów pieniężnych

17 sty 2022

Ile dni idzie przelew zagraniczny?

Ile dni idzie przelew zagraniczny?

Ile dni idzie przelew zagraniczny? Pytanie to zadaje się bardzo często, lecz nie można udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Wpływ na czas księgowania należności na koncie zagranicznym ma bowiem wiele istotnych czynników. Jakich konkretnie? Wszystkie szczegóły w tym temacie omawiamy w dzisiejszym artykule. Toteż, tradycyjnie zapraszamy do lektury!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Co wpływa na czas usługi?
Jakie są rodzaje przekazów?
Czas potrzebny w sieci SEPA
Jak długo zajmuje w SWIFT?
Jak wysłać szybciej? Klik-24!

Ile dni idzie przelew zagraniczny? – słowem wstępu

Ile dni idzie przelew zagraniczny? W dzisiejszych czasach bez wątpienia towarzyszą nam szybkie tempo życia i stale postępujący rozwój. Mając te wartości na uwadze, każdy z nas liczy na to, że nasz przelew na konto zagraniczne również taki będzie. Czyli, że odbędzie się błyskawicznie i bezproblemowo. Czy jednak w rzeczywistości idzie to ze sobą w parze? Niestety nie zawsze tak jest, a sam czas realizacji przelewu zagranicznego warunkuje szereg determinantów. Oczywistym wyznacznikiem jest tutaj kierunek transferu, a więc: kraj zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy danej usługi. Kolejny stanowi waluta transakcji, przy czym należy też rozróżnić, w jakiej ją wysyłamy, a w jakiej otrzymujemy. Udział pośredników pomiędzy bankiem nadawcy a odbiorcy także ma istotny wpływ na długość przetwarzania takiej operacji.

Mając w zamiarze dokładne określenie, ile dni idzie przelew zagraniczny, szczegółowo omówimy każdy istotny detal. Poza tym, zaprezentujemy korzystną alternatywę, dzięki której przesyłanie pieniędzy za granicę stanie się już wyłącznie formalnością. Rozwiązanie to gwarantuje niebywałą szybkość, przystępną cenę oraz konkurencyjną wymianę waluty. Brzmi obiecująco? Na pewno tak, gdyż oprócz wspomnianej prędkości, zachowujemy także w portfelu znacznie więcej ciężko zarobionych pieniędzy! Sprawdźmy więc, ile dni idzie przelew zagraniczny i jak zrobić go zdecydowanie szybciej!

Co wpływa na to, ile dni idzie przelew zagraniczny?

Od czego zależy to, jak długo idzie przelew zagraniczny? W głównej mierze od tego, jaki typ transakcji wykonujemy, jak i fakt skąd oraz dokąd wysyłamy pieniądze. Najwięcej czasu co zrozumiałe trwają transakcje międzykontynentalne. Jakie elementy jeszcze należy wziąć pod uwagę? Poniżej wymieniamy najważniejsze czynniki, jakie mogą zawarzyć na tym, ile dni idzie przelew zagraniczny. Tak więc, oto one:

  • rodzaj przelewu;
  • kierunek transferu;
  • tryb księgowania płatności;
  • udział pośredników w transakcji;
  • dni wolne od pracy banków (święta i weekendy);
  • odmienność stref czasowych nadawcy i odbiorcy;
  • problem z dostępnością rzadkich walut w bankach;
  • sesje księgowania płatności w bankach (tzw. godziny odcięcia);
  • konieczność przestrzegania procedur dotyczących przeciwdziałania zjawisku prania brudnych pieniędzy i zwalczania finansowania terroryzmu.

Rodzaje przelewów zagranicznych

Jakie rodzaje przelewów zagranicznych wyróżniamy? Są tylko dwa i mimo, iż oba mają podobne zastosowanie, to różni je całkiem sporo rzeczy. Mowa tu m.in. o czasie realizacji usługi, opłatach, walucie transakcji i zasięgu obowiązywania.

Przelew SEPA

Pierwszym z nich jest przelew SEPA, który dotyczy transakcji zlecanych wyłącznie na terytorium Europy. Ściślej rzecz ujmując, transfery w tej sieci płatniczej obejmują tylko te w obrębie Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. W skrócie mówimy tu o strefie SEPA, do której obecnie przynależy aż 36 członków, w tym oczywiście także Rzeczpospolita Polska.

Skoro jest to transfer europejski, to można się domyślać, że akceptuje się tu jedynie płatności w euro. Aczkolwiek nie wyklucza to zlecania płatności z rachunków prowadzonych w innych europejskich walutach, jak np. polski złoty. Nastąpi wówczas standardowe przewalutowanie PLN na EUR, według obowiązującego kursu wymiany u wybranego usługodawcy. A jak wygląda kwestia poniesienia obowiązkowych kosztów? Mamy tutaj dwie opłaty. Cenę zlecenia usługi, która jest opłatą stałą. Jej wysokość waha się jedynie w zależności od tabeli opłat i prowizji dostawców usług. Jest to wydatek rzędu 0-25 PLN, a więc okazuje się, że w niektórych miejscach można liczyć nawet na darmowe przelewy zagraniczne! Druga opłata to obowiązkowa wymiana waluta. A to na jakich warunkach dokonamy przewalutowania zależy już od wybrania metody transferu i kursu euro w danym dniu. Niemniej najkorzystniejsze kursy zawsze mają firmy online.

Ile idzie przelew zagraniczny SEPA?

Będąc w sednie tematu, czyli czasie realizacji usługi zacznijmy od bliższego nam przelewu europejskiego SEPA. Ile dni idzie przelew zagraniczny w tej sieci? Ze względu na potrzebę harmonizacji płatności europejskich, czas realizacji przelewu SEPA ujednolicono do standardu D+1. Oznacza to, że transfer w systemie SEPA idzie tylko 1 dzień roboczy.

Osoba zlecająca przelew online

Przelew SWIFT

Omówiliśmy sobie szczegółowo pierwszy typ przelewu zagranicznego, tak więc pora na drugi, a więc przelew SWIFT! Często nazywa się go transferem globalnym. Dlaczego? Dlatego, że można go zrobić praktycznie do każdego kraju na świecie, spośród 208 uczestników tej sieci płatniczej. Oprócz tego, mamy tutaj także dowolność, jeśli chodzi o walutę transakcji. Niewątpliwie są to ogromne zalety, które jednak strony sporo kosztują. Przekaz w tej sieci wymaga bowiem aż trzech opłat.

Pierwszą jest ruchoma cena za przyjęcie usługi, która może wynieść minimum 20 PLN, a maksymalnie nawet do 300 PLN. Rozbieżność ta zależy od tego, jaka jest kwota przelewu, tak więc im większa, tym większa będzie opłata. Drugą stanowi przekonwertowanie waluty na taką, jaką operuje adresat w kraju przeznaczenia. Ważne, aby znać w tym wypadku termin spreadu walutowego, który bezpośrednio decyduje o tym, czy na takiej wymianie zyskamy, czy też stracimy. Nie inaczej jest w przypadku przekazu SEPA, gdzie spread odgrywa kluczową rolę przy wymianie waluty. Ostatnią z opłat jest prowizja za wsparcie instytucji pośredniczących, nazywanych fachowo bankami korespondentami. Nigdy nie wiemy, ile dokładnie wyniesie, więc precyzyjne oszacowanie kosztów przelewu SWIFT jest tutaj niemożliwe.

Ile trwa przelew zagraniczny SWIFT?

A ile dni idzie przelew zagraniczny SWIFT? Czas oczekiwania na płatność przelewem SWIFT może dochodzić nawet od 3 do 4 dni roboczych. To znacznie dłużej, aniżeli w przypadku przelewu w sieci SEPA. Skąd wynika ta ogromna różnica? Są to przecież operacje w przestrzeni międzynarodowej, które zawsze oprócz dwóch stron transakcji wymagają też udziału pośredników. Z jednej strony ich obecność umożliwia zaksięgowanie wpłaty, lecz z drugiej znacznie też ją opóźnia.

Czy wiedziałeś, że? Przekaz zagraniczny SWIFT można także znacznie przyspieszyć, modyfikując tryb księgowania. Jednak za taką usługę należy dodatkowo zapłacić. Do wyboru mamy aż trzy opcje:

  1. Overnight (ekspresowy) – zlecając transakcję do godz. 13:00, środki wpłyną jeszcze tego samego dnia;
  2. Tomnext (pilny) – opłacając przelew do godz. 13-tej, wykona się go już w następnym dniu roboczym;
  3. Spot (standardowy) – trwa co najmniej 3-4 dni robocze.

Sprawdź, ile dni idzie przelew zagraniczny w Klik-24?

Jak wysłać przelew zagraniczny? Najkorzystniejszym, a zarazem najszybszym rozwiązaniem będzie wybranie zaufanej firmy internetowej. W tym miejscu pojawia się więc kolejne pytanie, a mianowicie – kto może się poszczycić najlepszą ofertą? Jeśli chodzi o polski rynek to bezkonkurencyjny jest nasz niezawodny Klik-24! Przekonajcie się poniżej dlaczego.

Szybki przelew zagraniczny? Tylko z Klik-24!

Skąd wynika nasza przewaga nad bankami i pozostałymi firmami? Stąd, że proponujemy szereg rozmaitych korzyści, takich jak: szybkie przelewy zagraniczne, bezpłatne przelewy zagraniczne oraz najwyższe proponowane kursy za przewalutowanie. Toteż wybierając Nas, zlecą Państwo szybki przelew Express, który trwa maksymalnie 24h robocze lub ekonomiczny przelew Standard. Czas księgowania środków na zagranicznym koncie odbiorcy w tym wypadku może zająć do 48h roboczych. Dzięki temu zaufało nam już tysiące zadowolonych klientów. Potwierdzeniem tej tezy jest znakomita opinia na portalu niezależnej opinii konsumenckiej – Trustpilot.

Inne artykuły