Oferta przekazów pieniężnych

19 wrz 2021

Wysyłanie pieniędzy za granicę

Wysyłanie pieniędzy za granicę

Wysyłanie pieniędzy za granicę w dzisiejszych czasach nie musi trwać już tak długo, kosztować tak dużo i sprawiać tylu trudności. Z pewnością nie musimy polegać wyłącznie na niekorzystnych propozycjach ze strony banków. Obecne alternatywy dają nam możliwość transferu środków za granicę wygodnie, szybko i tanio. Tak więc, dzisiaj skupimy się na tym, jak w praktyce wygląda przesyłanie pieniędzy z jednego państwa do drugiego. Powiemy też, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wybieraniu metody płatności oraz jak zaoszczędzić. Zapraszamy!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Transfer globalny SWIFT czy przelew europejski SEPA?
Ile zapłacimy za przesłanie środków do innego państwa?
Z kim najkorzystniej zlecić przelew zagraniczny?
Transfer środków online w serwisie wymiany walut Klik-24

Wysyłanie pieniędzy za granicę – wstęp

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być nieco stresujące i kłopotliwe, jeśli robimy to po raz pierwszy. Aczkolwiek dzisiaj mamy szereg rozmaitych rozwiązań, z których każdy z pewnością znajdzie najlepsze dla siebie. Najbardziej znanym jest oczywiście przelew bankowy, który można uznać za wygodną i bezpieczną formę. Taką transakcję wykonamy przecież bezpośrednio z własnego rachunku bankowego. Powszechnie wiadomo, że banki to najbezpieczniejsze instytucje usług finansowych na świecie. Pomimo tych dwóch pozytywów, niestety nie możemy liczyć na inne korzyści wybierając propozycję banku. Dlaczego? Dlatego, że każdorazowo jest to opcja najmniej korzystna dla klientów, bez względu na to, który bank wybierzemy.

Wynika to z kosztu przelewu zagranicznego, na który składają się przede wszystkim dwa czynniki. Przewalutowanie oraz prowizja za zlecenie usługi zagranicznej. Ze wszystkich dostępnych usługodawców, to właśnie banki oferują najniższe stawki wymiany walut. Przekładają się one tym samym na wysoki spread walutowy. Tak więc, jest to marża, która bierze się z różnicy pomiędzy kursem kupna danej waluty, a kursem jej sprzedaży. Im jest wyższa, tym klient traci więcej ciężko zarobionych pieniędzy, zaś im jest niższa, tym zaoszczędzi o wiele więcej. Statystycznie najwyższe poziomy spreadów odnotowuje się właśnie w bankach, a najniższe oferują innowacyjne firmy internetowe.

Drugą z opłat stanowi cena za zlecenie przelewu zagranicznego. W zależności skąd i dokąd realizujemy płatność, może wynieść ona od kilku złotych do nawet 300 PLN! Jak to możliwe? Wszystko dokładnie omawiamy niżej, w dalszej części.

Przelew SWIFT a SEPA

Przelew SWIFT a SEPA – co je różni? Oba są po to, aby umożliwić nam wysyłanie pieniędzy za granicę. Jednak pierwszy z nich jest zdecydowanie bardziej elastyczny i umożliwia realizację płatności zagranicznych na całym świecie. Jak i w dowolnie wybranej przez nas walucie. Wszystko to jest możliwe dzięki globalnej sieci płatności SWIFT. Drugi natomiast, czyli przelew europejski SEPA, jak sama nazwa wskazuje dedykuje się transakcjom dokonywanym na terytorium Europy. A dokładniej w obrębie Single Euro Payments Area (w skrócie SEPA). Jedyną akceptowalną walutą w tej opcji jest oczywiście euro. W gronie SEPA jest obecnie 36 krajów członkowskich, włączając terytoria zależne niektórych państw.

  • 27 członków Unii Europejskiej;
  • 3 kraje stowarzyszone w EOG (Islandia, Liechtenstein i Norwegia);
  • 2 niezależne państwa (Wielka Brytania oraz Szwajcaria);
  • 4 mikropaństwa mające odrębne ustalenia monetarne z UE (Andora, Monako, San Marino i Watykan).

Podsumowując różnice dzielące przelew SWIFT od przelewu SEPA, głównie mówimy tutaj o zasięgu obowiązywania, walucie i kosztach, jakie poniesiemy. A także o czasie realizacji przelewu zagranicznego. Przelew SWIFT może trwać nawet do 3-4 dni roboczych, zaś SEPA idzie tylko 1-2 dni robocze. Dzięki ujednoliceniu i przyjętemu standardowi D+1.

Zagraniczna miejscowość w telefonie

Ile kosztuje wysyłanie pieniędzy za granicę?

Jeśli chodzi o koszty, to fakt, że transfer w sieci SWIFT jest znacznie bardziej uniwersalny. Jednakże musimy za te możliwości sporo zapłacić. Opłata za zlecenie przelewu międzynarodowego to pierwsza z nich, która jest ruchoma. To znaczy, że może wynieść od 20 do nawet kilkuset zł. Przedział ten wynika z kwoty, którą przelewamy, a im więcej wysyłamy, tym opłata będzie większa. Druga, a zarazem najważniejsza z opłat to kurs wymiany waluty w banku. Jak już wiemy, banki wypadają na tym polu najgorzej, także stracimy jeszcze więcej. Pozostaje jeszcze trzecia opłata, którą jest prowizja dla banków korespondentów.

Kim są i po co? Banki w sieci płatności SWIFT nie współpracują bezpośrednio ze sobą, więc aby zaksięgować zagraniczną wpłatę potrzebują pomocy pośredników. Jest to bank pełniący rolę strony trzeciej w transakcji pomiędzy bankiem nadawcy, a bankiem odbiorcy. Im jest ich więcej, czas trwania przelewu oraz jego koszty gwałtownie rosną. Finalnie więc, transfer pieniędzy za granicę przelewem SWIFT może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych!

Koszt przelewu SEPA

Inaczej jest w sieci SEPA, gdzie banki europejskie ściśle ze sobą korelują i nie ma potrzeby pośrednictwa innych podmiotów. Tak więc, wykonując przelew SEPA poniesiemy tylko dwie opłaty. Pierwsza to standardowa usługa zlecenia przelewu międzykrajowego, która jest stała i waha się od kilku do 25 zł, w zależności od oferty usługodawcy. Drugą jest natomiast koszt wymiany waluty. Wysyłając przelew z polskiego konta na zagraniczne, mamy oczywiście możliwość wysłania przelewu w EUR. Polska, jako członek UE przynależy do strefy SEPA, więc w naszej transakcji nastąpi po prostu przewalutowanie PLN->EUR.

Należy podkreślić, że przelew SEPA jest korzystnym rozwiązaniem, natomiast nie warto realizować go poprzez bank. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór alternatywnych usług, jakie oferują firmy internetowe! Te nowoczesne instytucje płatnicze posiadają proste i intuicyjne w obsłudze platformy wymiany walut online. Niektóre firmy online oferują konkretne usługi do wybranych państw. Tak więc, jeśli robimy na przykład przelew z Polski do Wielkiej Brytanii, to warto wybrać dedykowany serwis dla danego kraju.

Uwaga! Aby wysłać pieniądze za granicę przelewem typu SEPA, należy ustawić właściwe parametry przelewu. Są to:

  1. Rodzaj przelewu: SEPA;
  2. Waluta transakcji: EUR;
  3. Opcja kosztowa: SHA.

Jeżeli nie spełnimy powyższych warunków, pieniądze wyślemy drogim i powolnym przelewem globalnym SWIFT!

Najkorzystniejsze wysyłanie pieniędzy za granicę? Tylko z Klik-24!

Jak zrobić przelew zagraniczny, aby wysyłanie pieniędzy za granicę było najbardziej korzystne? Najkorzystniej wybrać w tym celu sprawdzoną firmę online. Pozostaje więc pytanie, która firma ma najlepszą ofertę? Oczywiście, że jest to Klik-24! Dlaczego najlepiej wybrać właśnie Nas? W branży międzynarodowych usług płatniczych z dużymi sukcesami funkcjonujemy już od blisko dekady. Przez ten czas zdobyliśmy renomę solidnej marki, a także zdobyliśmy zaufanie szerokiego grona klientów. Potwierdzenie stanowi wysoka ocena na niezależnym portalu opiniodawczym – Trustpilot.

Z myślą o naszych klientach zawsze oferujemy szereg korzyści. Jakich? Przede wszystkim: konkurencyjne i wysokie stawki wymiany walut, niskie opłaty, jak i szybkie przelewy zagraniczne. Poza tym, w Klik-24 niemożliwe dla nas nie istnieje! Mowa tu o darmowych przelewach zagranicznych, które w trybie Standard są zupełnie bezpłatne, a czas realizacji to tylko 2 dni robocze! Natomiast jeśli najważniejszym priorytetem jest czas, to zawsze możemy wybrać tryb Express (do 24h roboczych). Oprócz tego, wysyłanie pieniędzy za granicę z Klik-24 jest w 100% bezpieczne, gdyż stosujemy takie same systemy zabezpieczeń, jak banki. W tym celu dysponujemy wszystkimi wymaganymi licencjami bezpieczeństwa.

Wysyłanie pieniędzy za granicę w serwisie Klik-24

Jak wysłać pieniądze za granicę z Klik-24? Wystarczy kliknąć w ten link, aby krok po kroku przejść ten prosty proces! Pierwszym krokiem jest oczywiście rejestracja darmowego konta klienta. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów w zakresie transakcji w naszym w systemie, służymy oczywiście naszą pomocą. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Inne artykuły