Oferta przekazów pieniężnych

13 wrz 2021

Przelew z polskiego konta na zagraniczne

Przelew z polskiego konta na zagraniczne

Przelew z polskiego konta na zagraniczne może rodzić wiele pytańjak i wątpliwości. Skąd się one biorą? Już wszystko tłumaczymy. Transakcje realizowane w walutach obcych państw zwykle wiążą się z dodatkowymi opłatami. Wynikają one z niekorzystnych stawek wymiany walut w bankach, jak również z konieczności uiszczenia opłaty za zlecenie zagranicznej usługi. Jak więc inaczej wysłać środki na rachunek zagraniczny? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w naszym dzisiejszym artykule. Tak więc, w celu zasięgnięcia szczegółowych informacji w tym temacie, zapraszamy serdecznie do lektury!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Transfer globalny w sieci SWIFT
Transfer europejski w sieci SEPA
Szybkość i wygoda?
Jak zlecić transakcję w Klik-24?

Przelew z polskiego konta na zagraniczne – podstawowe informacje

Przelew z polskiego konta na zagraniczne można wykonać na wiele sposobów. Pierwszą myślą dla większości klientów zawsze jest bank. Jak wiemy, instytucje bankowe to powszechnie szanowane i uważane za najbezpieczniejsze podmioty świadczące usługi finansowe na świecie. Przelew bankowy to tradycyjna forma przekazania pieniędzy do innego kraju. Aczkolwiek pod względem ogólnej atrakcyjności oferty dla klientów wypada zdecydowanie najgorzej. Z tego powodu, niektórzy klienci postanawiają sięgnąć po inny produkt bankowy i otwierają konto walutowe. Jednakże jest to opcja dość kosztowna. W dodatku rozwiązanie to jest optymalne dla konsumentów, którzy na bieżąco obracają innymi walutami. Jednak, gdy już zdecydujemy się na taką transakcję, każdorazowo wybieramy w tym przypadku rodzaj przelewu. Wyróżnia się dwa – przelew SWIFT oraz SEPA, czym się różnią? Przede wszystkim podstawowymi parametrami, czyli: ceną usługi, walutą transakcji, czasem realizacji, a także zasięgiem geograficznym.

Przelew SWIFT

Zacznijmy więc od pierwszego z nich. Przelew międzynarodowy w sieci płatności SWIFT umożliwia przesłanie pieniędzy w dowolnej walucie, jak również do każdego państwa świata. Pomimo tych zalet, jest to powolna i kosztowna metoda na zagraniczny przekaz środków. Łączny koszt przelewu zagranicznego może wynieść nawet kilkaset złotych! Z czego to wynika? Po kolei.

Pierwszą z opłat jest samo zlecenie przelewu za granicę, którego wartość jest ruchoma i zależy od wysokości przelewanej kwoty. Waha się zwykle od 20 aż do 300 zł. Przedstawia się ją także jako wartość procentową od kwoty przelewu. Najważniejszy czynnik stanowi zaś kurs wymiany waluty. Jak wiadomo te w bankach zawsze należą do najniższych na rynku, czyli najmniej korzystnych dla klientów. Z tego powodu wiele osób szuka alternatywnych metod transferu pieniędzy za granicę. Dlaczego kurs ten jest taki istotny? Dlatego, że wpływa bezpośrednio na poziom spreadu walutowego. Im jest on wyższy, tym klient więcej traci na wymianie waluty, zaś im jest niższy, tym więcej zaoszczędzi na przewalutowaniu.

Trzecią składową opłat jest prowizja dla instytucji pośredniczących za udział w naszej transakcji. Fachowo pośredników tych określa się mianem banków korespondentów. Ich ilość wpływa na czas, jak i na koszty. Nigdy nie wiadomo, ile może wynieść wysokość tej prowizji. Niestety są oni konieczni, gdyż banki w systemie SWIFT nie współpracują ze sobą.

Istnieje możliwość zmniejszenia kosztów transakcji, poprzez wybór innej opcji kosztowej płatności:

  • OUR – opłaty ponosi nadawca;
  • SHA – współdzielone;
  • BEN – koszty po stronie odbiorcy.

Ile idzie przelew SWIFT?

Odpowiadając na pytanie – ile czasu idzie przelew zagraniczny? można powiedzieć, że standardowy czas realizacji przelewu SWIFT wynosi 3 dni robocze (w trybie Spot). Można go jednak przyspieszyć, oczywiście za dodatkową opłatą. Wówczas wybieramy inny tryb księgowania naszej wpłaty:

  • Tomnext – płatność księguje się w następnym dniu roboczym;
  • Overnight – wpłata dociera na rachunek odbiorcy w tym samym dniu, jeżeli wykonamy przelew do godziny 13:00).

Kobieta zlecająca przelew online

Przelew SEPA

Przelew europejski SEPA, jak sama nazwa wskazuje jest opcją płatniczą przeznaczoną dla transakcji europejskich. Transfery te realizuje się za pośrednictwem systemu płatniczego SEPA. Jego zasięg obowiązywania ogranicza się do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro, czyli w skrócie strefy SEPA. Obecnie należy do niej 36 krajów:

  • państwa członkowskie UE;
  • kraje stowarzyszone w EOG (Islandia, Norwegia i Liechtenstein);
  • 2 niezależne kraje: Szwajcaria i Wielka Brytania;
  • 4 mikropaństwa: Watykan, Monako, San Marino oraz Andora.

Ograniczeni jesteśmy nie tylko w kontekście geografii, gdyż jedyną obowiązującą walutą jest tutaj euro. Bez problemu możemy jednak wykonać przelew z polskiego konta na zagraniczne, do jednego z powyższych krajów metodą SEPA. Nastąpi przekonwertowanie naszych środków z PLN na EUR. Na szczęście, opłaty za realizację usługi są tutaj niższe, aniżeli w opcji SWIFT. Koszt za zlecenie przelewu zagranicznego jest stały i w zależności od oferty banku waha się w granicach kilku do kilkudziesięciu złotych. Natomiast czas realizacji usługi ujednolicono do standardu D+1, czyli płatność zwykle dociera następnego dnia roboczego. W wyjątkowych przypadkach może wydłużyć się do 2 dni roboczych. Transfer SEPA zawsze ma tylko jedną opcję kosztową płatności, czyli: SHA (współdzielone). Dzięki czemu, przelew jest tańszy, bo dzieli się na 2 osoby.

W dodatku nie występują tutaj żadni korespondenci, ponieważ banki europejskie mają mocną sieć powiązań i korelacji. Pamiętajmy jednak o tym, że czynnikiem nie przemawiającym za przelewem SEPA w banku są kiepskie stawki wymiany walut. Na szczęście przelew europejski wykonać możemy również za pomocą alternatywnych metod. Sprawdźcie niżej!

Jak zrobić przelew SEPA?

Uwaga! Aby móc zrealizować przelew SEPA, należy spełnić poniższe warunki i ustawić właściwe parametry przelewu. Jeśli nie zrealizujemy choć jednego z poniższych uwarunkowań, to system zakwalifikuje nasz przelew jako SWIFT!

  • Waluta transakcji: EUR (nawet, jeśli przelew wykonujemy z rachunku prowadzonego w PLN);
  • Opcja kosztowa płatności: SHA (współdzielone);
  • Rodzaj przelewu: SEPA (zarówno państwa, jak i banki obydwu stron transakcji muszą znajdować się w strefie SEPA).

Jak zrobić przelew z polskiego konta na zagraniczne? Online z Klik-24!

Jak zrobić przelew zagraniczny? Oczywiście jest możliwość wykonania go za pośrednictwem banku, lecz po powyższej analizie lepiej szukać alternatywnych rozwiązań. Najkorzystniejszym z nich jest bez wątpienia wybór firm online, które zawsze oferują szereg korzyści. Czyli: najwyższe kursy wymiany walut, profesjonalną obsługę klienta, niskie opłaty oraz szybkie przelewy międzykrajowe. Proponowane stawki w firmach internetowych najbardziej przypominają te rynkowe. Umożliwia to zaoszczędzenie sporej ilości ciężko zarobionych przez nas pieniędzy. Która firma ma najlepszą ofertę?

Bez dwóch zdań najlepsze przelewy z polskiego konta na zagraniczne dostępne są u Nas, w Klik-24! W branży zagranicznych usług płatniczych z powodzeniem funkcjonujemy już od 2013 roku. W tym czasie udało Nam się zbudować renomę solidnej marki, jak również zdobyć zaufanie szerokiego grona klientów. Bardzo wysoka ocena przyznana na niezależnym portalu opinii publicznej – Trustpilot potwierdza to w 100%. Ponadto w Klik-24 niemożliwe staje się możliwe! Mianowicie, darmowe przelewy zagraniczne, które w opcji Standard nie kosztują nic, a czas usługi to 2 dni robocze. A jeśli priorytetem jest czas, zawsze można wybrać przyspieszony tryb przelewu – Express, który trwa maksymalnie 24h robocze. Poza tym, nasze usługi są w pełni bezpieczne, ponieważ stosujemy takie same zabezpieczenia, jak instytucje bankowe - posiadamy wymagane licencje bezpieczeństwa.

Przelew z polskiego konta na zagraniczne w serwisie Klik-24

Jak wykonać przelew z polskiego konta na zagraniczne z Klik-24? Klikając w ten link, będzie to dla Państwa proste i przejrzyste! W razie jakichkolwiek problemów z założeniem konta lub dokonaniem transakcji, służymy oczywiście pomocą i zapraszamy do kontaktu. Polecamy Państwu także sekcję najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi.

Inne artykuły