Oferta przekazów pieniężnych

19 lip 2021

Koszt przelewu zagranicznego

Koszt przelewu zagranicznego

Koszt przelewu zagranicznego zwykle kojarzy nam się z dość sporymi opłatami i prowizjami ze strony banków. Czy tak właśnie jest w istocie? Niestety tak, jeśli chcemy dokonać kilka takich transferów, to w efekcie łączne koszty transakcji w skali miesiąca mogą nas nieco zaskoczyć. Szczególnie, jeśli natrafimy na maksymalną taryfę opłat i pomnożymy przez ilość wykonanych zleceń. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie, co tak na prawdę i w jaki sposób wpływa na wysokość kosztów przelewu zagranicznego. Zdradzimy też, jak wysłać pieniądze za granicę znacznie korzystniej. Zapraszamy serdecznie do naszej dzisiejszej lektury!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Ile wynosi transfer SWIFT?
Jakie opłaty są przy SEPA?
Gdzie jest najtaniej? Klik-24
Podsumowanie tego tematu

Koszt przelewu zagranicznego – podstawowe informacje

Koszt przelewu zagranicznego po pierwsze zazwyczaj uzależniony od tego, z jakiego rodzaju rachunku robimy przelew. Czyli, czy jest to konto walutowe, czy też lokalne prowadzone w PLN. Jeżeli złożymy dyspozycję zlecenia przelewu z tego drugiego, to wówczas musimy przygotować się na proces przewalutowania transakcji ze strony banku. Oprócz tego, bank zastosuje swoje własne, lecz bardzo słabe kursy wymiany walut. Efektem tego niekorzystnego działania jest wysoki spread walutowy. Czym on jest? Najprościej rzecz ujmując, jest to różnica pomiędzy kursem kupna danej waluty, a kursem jej sprzedaży. Im jest wyższy, tym bank więcej zyskuje, a my tracimy. Zaś im jest niższy, zasada jest odwrotna.

Oprócz przekonwertowania waluty, w większości przypadków będziemy mieli do czynienia z opłatami i prowizjami ze strony banków. W tym wypadku jest to zależne od typu przelewu, na jaki się zdecydujemy. Przeanalizujmy więc, jakie mamy możliwości oraz jakie alternatywne rozwiązania obecnie istnieją. W kontekście banków, do wyboru mamy dwa. Przelew SWIFT a SEPA – co je od siebie odróżnia? Przede wszystkim właśnie koszty i to, ile idzie przelew zagraniczny? Generalnie zlecenie przelewu zagranicznego może wahać się nawet od kilku złotych, do nawet kilkuset! Różnica jest więc zauważalna i to mocno. Na szczęście w dobie obecnego postępu technologicznego, nie jesteśmy ograniczeni tylko ofertą banków. Obecnie klienci najczęściej wybierają nowoczesne przelewy online, które świadczą firmy online.

Koszt przelewu SWIFT

Wybierając przelew międzynarodowy typu SWIFT możemy wykonać przekaz pieniężny w dowolnej walucie, jak i do każdego państwa na świecie. Uniwersalność ta jednak kosztuje i to dużo, bo oprócz banku nadawcy i odbiorcy, prowizjami obarczą nas także banki korespondenci. Kim są te instytucje? Są to pośrednicy, którzy pomagają w księgowaniu naszej wpłaty na zagraniczny rachunek odbiorcy płatności. Przelew SWIFT jest zdecydowanie najdroższym transferem z jednego państwa do drugiego. Dlaczego? Dlatego, że koszty samego zlecenia przelewu zagranicznego w tej formie mogą wynieść od 20 do nawet 300 zł! Jest to opłata ruchoma i zależna względem wysokości przelewu. Dodajmy do tego przewalutowanie, które stanowi zawsze największą część kosztów oraz prowizje. Tak więc finalne koszty przelewu zagranicznego w systemie SWIFT przyprawią nas o przysłowiowy ból głowy. Koszty tego typu transferu mogą się zmniejszyć po wybraniu opcji kosztowej płatności. Tutaj mamy aż trzy formy dokonania płatności, a są nimi:

  • OUR – całość kosztów ponosi zleceniodawca przelewu;
  • SHA – koszty są współdzielone pomiędzy nadawcę, a odbiorcę płatności;
  • BEN – ogół opłat i prowizji pokrywa zleceniobiorca przelewu.

Pamiętaj! Jeśli chcesz mieć pewność, że konkretna kwota zasili rachunek bankowy odbiorcy to warto skorzystać z opcji OUR. W przypadku pozostałych opcji, czyli SHA i BEN kwota transferu zostanie pomniejszona o opłaty.

Koszt przelewu SEPA

Druga z opcji to wspomniany wcześniej przelew europejski SEPA. Jest to znacznie tańszy, szybszy i bardziej opłacalny typ transferu do innego kraju. Natomiast nieco nas ogranicza, jeśli chodzi o możliwości, jakie tutaj mamy. Mianowicie, płatność może nastąpić jedynie w walucie EUR, a także obie strony transakcji muszą należeć do tzw. Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Dodatkowo jest tu tylko jedna opcja kosztowa płatności, za to najtańsza, czyli SHA (współdzielone). Ponadto nie występują żadni pośrednicy czy korespondenci, gdyż wszystkie banki należące do strefy SEPA współpracują bezpośrednio ze sobą. Koszt opłaty za zlecenie przelewu europejskiego wynosi od kilku złotych do maksymalnie kilkunastu złotych i jest to opłata stała. Różni się jedynie względem oferty danego banku.

Pomimo, iż jedyną akceptowalną walutą jest euro, to i tak następuje przewalutowanie. Jak to możliwe? Wynika to ze zlecenia przelewu z rachunku prowadzonego w innej walucie. Tak więc, wysyłając pieniądze z rachunku w złotówkach, bank przewalutuje naszą transakcję z PLN na EUR. Chcąc wykonać przelew europejski SEPA, jak sama nazwa wskazuje, dedykuje się go państwom europejskim. Do SEPA należy obecnie 36 państw członkowskich, z których wymienić można:

  • 27 krajów należących do UE;
  • 3 państwa będące w EOG: Islandia, Norwegia i Liechtenstein;
  • 2 niezależne kraje: Szwajcaria i Wielka Brytania;
  • 4 mikropaństwa posiadające odrębne uzgodnienia pieniężne z Unią Europejską: Watykan, San Marinom Monako oraz Andora).

Pamiętaj! Walutę transakcji oznaczamy jako EUR, a opcję kosztową płatności jako SHA. W innym przypadku wyślemy środki poprzez kosztowny przelew SWIFT!

Kalkulator i długopis na biurku

Najtańszy koszt przelewu zagranicznego? Tylko w Klik-24!

Jak zrobić przelew zagraniczny? Jak już wiemy, zdecydowanie najtańszą formą przelewu zagranicznego jest przelew online. A gdzie będzie on najkorzystniejszy? Nie trzeba bowiem długo szukać, gdyż znakomitą ofertę przelewów międzynarodowych proponuje nasza firma internetowa, Klik-24. U Nas nawet darmowe przelewy zagraniczne są rzeczywiście możliwe! Jak? Wybierając przelew w opcji Standard, nie ma żadnych opłat za przelew zagraniczny. Jest to faktycznie odpowiednio 0 GBP oraz 0 PLN! Czas realizacji przelewu w tym trybie zajmuje od 1 do 2 dni roboczych. Zaś jeżeli priorytet stanowi czas, to warto wybrać szybki przelew w trybie Express, w którym czas realizacji to 24h robocze.

Dlaczego warto skorzystać z naszej propozycji? U Nas Klienci zawsze mogą liczyć na najwyższe stawki wymiany walut oraz pełne bezpieczeństwo transakcji. W branży usług płatniczych funkcjonujemy nieprzerwanie od 2013 roku. Przez ten czas udało Nam się zdobyć zaufanie szerokiego grona zadowolonych klientów. Dowodem tego, jest wysoka opinia, jaką przyznano Nam na niezależnym portalu opinii publicznej – Trustpilot. Jak więc zrobić przelew zagraniczny w naszym serwisie Klik-24? To proste! Dla ułatwienia podajemy dokładny link z instrukcją – Jak wykonać przelew zagraniczny krok po kroku? W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy serdecznie do kontaktu i podjęcia współpracy!

Koszt przelewu zagranicznego – o czym należy pamiętać?

Na koniec artykułu przypominamy, że istotne też jest, aby dane odbiorcy, które wprowadzamy były właściwe. Dlatego więc, istotnym jest, aby wcześniej przyswoić sobie podstawowe terminy występujące w tematyce przelewów zagranicznych. O czym konkretnie mowa? Podstawowymi pojęciami, jakie powinniśmy znać, są m.in.:

  • Międzynarodowy numer konta bankowego IBAN (skrót z ang. International Bank Account Number) – to ogólnie przyjęty, międzynarodowy format zapisu rachunku bankowych. Używa się go właśnie w transakcjach zagranicznych. W Polsce składa się on z ciągu 28 znaków, czyli 2-cyfrowego kodu kraju (PL) oraz 26 cyfr numeru rachunku.
  • Kod SWIFT/BIC – jest to kod, który identyfikuje bank naszego adresata naszej płatności. Obecnie wymaga się go wyłącznie przy przelewach typu SWIFT, gdyż transfery w systemie SEPA potrzebują jedynie właściwego numeru IBAN. W Polsce używa się pojęcia SWIFT, w przeciwieństwie do zagranicy, gdzie jest to kod BIC. Zazwyczaj składa się z ciągu 8, bądź też 11 znaków.

Ważne! W przypadku wpisania błędnych lub brakujących danych, bank anuluje naszą transakcję. A my sami będziemy musieli ponieść opłaty za przelew zwrotny naszych środków ze strony banku odbiorcy, jak i pośredników.

Inne artykuły