Oferta przekazów pieniężnych

31 maj 2021

Ile idzie przelew zagraniczny?

Ile idzie przelew zagraniczny?

Ile idzie przelew zagraniczny? Wielokrotnie używając opcji takiej transakcji staramy się dowiedzieć, kiedy środki dotrą do odbiorcy. Transfery pieniężne za granicę trwają o wiele dłużej, aniżeli standardowe przelewy lokalne typu Elixir. W niniejszej lekturze staraliśmy się sprawdzić: od czego zależy czas realizacji przelewów zagranicznych? Tak więc, jak długo trwa przelew międzynarodowy? Jest to oczywiście zależne od szeregu bardzo wielu czynników. Jednakże największy wpływ ma na to wybrany przez nas rodzaj transferu pieniężnego. Zapraszamy Państwa do dzisiejszego artykułu, w którym omówione zostaną wszystkie typy przelewów oraz dokładny ich czas realizacji.

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
SEPA – typy i czas realizacji
SWIFT – opcje i czas usługi
Jakie są opłaty za transfer?
Dokąd można wysłać środki?
Czynniki decydujące o czasie
Co jest jeszcze niezbędne?
Podsumowanie tematu

Ile idzie przelew zagraniczny? – wstęp

W większości przypadków, średni czas realizacji usług przelewów zagranicznych wynosi kilka dni. Tak, jak już wspomnieliśmy wyżej, decydujący wpływ ma na to typ przelewu, jaki wybierzemy. Jednakże ważny jest także bank, w jakim posiadamy nasz rachunek. A konkretnie chodzi o terminarz realizacji sesji wychodzących, jak i przychodzących. Za czas trwania każdej międzynarodowej transakcji odpowiadają globalne systemy płatnicze. Są nimi: SEPA (Single Euro Payments Area), a także SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Ważne! Niestety nie zawsze mamy możliwość dokonania wyboru opcji, która najbardziej by nam odpowiadała. Wpływ na to może mieć przede wszystkim państwo, do którego wykonujemy przelew, jak i waluta naszego przelewu.

Przelewy SEPA – jakie są rodzaje i ich czas realizacji?

W pierwszym z powyższych systemów, przelewy SEPA możemy wykonywać tylko w walucie euro. A także jedynie do państw w Jednolitym Obszarze Płatności w Euro. Na pytanie, Ile idzie przelew SEPA przez bank, a także jakie są typy przelewów SEPA informacji udzielamy poniżej:

 • Natychmiastowy przelew SEPA (Instant), czas realizacji: 10 sekund (dostępny jedynie w wybranych bankach);
 • Polecenie przelewu SEPA, czas realizacji: 1 dzień roboczy;
 • Polecenie zapłaty SEPA, czas realizacji: minimum 2 dni robocze (SEPA Core), minimum 3 dni robocze (SEPA B2B).

Przelewy SWIFT – jakie są opcje i ich czas księgowania?

Natomiast przelewy SWIFT dokonywane są w różnych walutach do krajów na całym świecie. Niestety ceną tej uniwersalności jest o wiele wyższa cena usługi, w porównaniu z przelewem SEPA. Jeśli chodzi o przesyłanie pieniędzy w EUR, to dużo szybsze i korzystniejsze są przelewy SEPA. Wybierając tą metodę, środki zostaną zaksięgowane na koncie adresata przelewu już w kolejnym dniu roboczym po zleceniu transakcji. Zaś przelew SWIFT średnio może zająć aż do 3 dni roboczych, od chwili wykonania przelewu. Aczkolwiek, warto dodać, że mamy tutaj do wyboru trzy opcje odnośnie czasu księgowania wpłaty. Mianowicie, chodzi o następujące opcje księgowania:

 • Spot, czas realizacji: do 3 dni roboczych;
 • Tomnext, czas realizacji: na drugi dzień roboczy następujący po dniu przyjęcia zlecenia przelewu;
 • Overnight, czas realizacji: tego samego dnia (jeśli zostanie zrealizowany do godziny 13:00).

Koszt przelewu zagranicznego

Jakie koszty poniesiemy przy zleceniu przelewu zagranicznego? Zależy od tego, jaką taryfę opłat wybierzemy. Ogólnie występują trzy formy płatnicze. Jeśli wysyłamy pieniądze metodą SEPA, jesteśmy ograniczeni tylko jedną możliwością. Jest to najtańsza opcja płatności, czyli: SHA. W tym wypadku prowizje bankowe dzielone są na obie strony transakcji. Opłaty generowane przez bank nadawcy pokrywa zleceniodawca przelewu, zaś należności dla banku odbiorcy jego beneficjent. Większe pole manewru mamy z pewnością przy przelewach SWIFT. Tutaj dokonujemy wyboru spośród trzech opcji kosztowych:

 • SHA (opłaty dzielone pomiędzy nadawcę, a odbiorcę);
 • OUR (całość opłat ponosi osoba zlecająca przelew);
 • BEN (wszystkie opłaty pokrywa odbiorca przelewu).

Przelewy SEPA, a SWIFT – do jakich krajów można wysłać?

Przelewy SEPA można wykonywać tylko i wyłącznie w walucie EUR, do 36 państw stowarzyszonych w Jednolitym Obszarze Płatności w Euro. Należą do niego:

 • 27 kraje członkowskie UE;
 • 4 państwa przynależne do EOG (Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria oraz Norwegia);
 • 4 państwa mające status “mikropaństw”: Andora, San Marino, Monako i Watykan). Posiadające odrębne postanowienia finansowe z Unią Europejską;
 • Wielka Brytania pomimo wyjścia z Unii Europejskiej.

Natomiast jeśli chcemy zrealizować przekaz pieniężny do innego kraju to będzie to przelew typu SWIFT. Transfer tą metodą można wysłać praktycznie w każdej walucie świata, a także do dowolnie wybranego przez nas państwa świata.

Ile idzie przelew zagraniczny i od czego to zależy?

Po pierwsze, nie w każdym przypadku bank nadawcy przelewu koresponduje z bankiem odbiorcy przelewu. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to w pierwszej kolejności środki są przesyłane do tzw. banku korespondenta. Po poprawnym zaksięgowaniu i ponownym nadaniu przelewu środki trafiają na rachunek adresata. Tak więc, między innymi od tego, jaka ilość banków będzie towarzyszyć w naszym transferze, będzie zależeć czas trwania naszego przelewu. Jak również od poniższych uwarunkowań:

 • waluty przelewu;
 • rodzaju przelewu;
 • państwa banku odbiorcy przelewu;
 • daty przekazu – pamiętajmy, że banki wykonują transakcje tylko w dni robocze;
 • godziny przekazu – zlecenia wykonane wcześniej mogą dotrzeć do adresata o jeden dzień szybciej.

Ile idzie przelew zagraniczny i co może wpłynąć na jego opóźnienie?

Przelew zagraniczny może być wydłużony z powodów niezależnych od nas, jak i od naszego banku. Opóźnienie może nastąpić przede wszystkim z powodu:

 • dni świątecznych w kraju beneficjenta przelewu;
 • weekendów oraz innych dni wolnych od pracy.

Co jest potrzebne do przelewu zagranicznego?

Chcąc zrealizować przelew zagraniczny musimy dysponować konkretnymi danymi. Zawsze oprócz imienia i nazwiska adresata przelewu, jak i adresu banku należy wprowadzić jeszcze dwa numery. Mianowicie chodzi o międzynarodowy numer rachunku bankowego – IBAN, a także kod BIC. Zwany także w naszym kraju kodem SWIFT.

Numer IBAN – co to jest?

IBAN stanowi skrót z języka angielskiego oznaczający International Bank Account Number. Numer ten jest tożsamy ze standardowym numerem konta. Jedynie na początku dodajemy ustalony identyfikator danego kraju (dla Polski kod to PL). Czyli, numer IBAN to w skrócie: PL + numer konta odbiorcy.

Pamiętaj! Istotnym jest, że w różnych krajach numer IBAN może mieć różną długość. Na przykład w Polsce jest to ciąg 28 znaków, zaś w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii 22 znaki.

Kod BIC/SWIFT – czym jest?

Kod BIC jest międzynarodowym identyfikatorem konkretnego banku, zarejestrowanym w systemie SWIFT. Jest to też skrót z języka angielskiego. Oznacza Business Identifier Code. Składa się najczęściej z 8, bądź 11 znaków, gdzie:

 • 4 znaki są indywidualnym identyfikatorem wybranej instytucji;
 • 2 znaki stanowiące kod państwa odbiorcy;
 • 2 znaki będące kodem lokalizacyjnym;
 • ostatnie 3 znaki wskazują oddział banku (opcjonalnie).

Podsumowując, te dwie istotne wartości znacznie ułatwiają bankom proces identyfikacji numerów rachunków na międzynarodowym rynku usług finansowych.

Zegar wskazujący czas

Ile idzie przelew zagraniczny? – zakończenie

Ile trwa przelew zagraniczny? Zależnie od wybranej przez nas opcji transferu naszych środków, średni czas jest podobny dla każdej z opcji. Średnio wynosi on już od 10 sekund do nawet 3 dni. Jeżeli priorytetem jest dla nas, aby odbiorca otrzymał płatność błyskawicznie, to czas realizacji może faktycznie wynieść nawet niecałą minutę. Niestety, konieczne będzie uiszczenie za tą dodatkową usługę również większej opłaty, co znacznie obciąży nasz portfel. Aktualnie jednak przyjmuje się, że średni czas realizacji usługi przelewu zagranicznego pomiędzy krajami w Europie wynosi od 1 do 3 dni roboczych.

Darmowe przelewy zagraniczne? Z Klik-24 to możliwe!

Gdzie można wykonać przelew zagraniczny? Rzecz jasna w banku, choć nie tylko, gdyż miejmy na uwadze, że banki mają zawsze najmniej korzystną ofertę dla klientów. Tak więc, jeśli mamy zamiar zlecić międzynarodowy przekaz pieniężny to lepiej zastanówmy się na spokojnie. Czy warto zostawiać większość naszych ciężko zarobionych pieniędzy?

Z pewnością nie warto, gdyż można je bez żadnego problemu zaoszczędzić, dzięki usługom płatniczym naszej firmy online Klik-24. Oferujemy Państwu bezpłatne międzynarodowe transfery pieniężne z Anglii do Polski (0 GBP!), jak i z Polski do Anglii (0 PLN!). Opcja darmowa obejmuje przelewy typu Standard, gdzie czas wykonania usługi zajmuje 1-2 dni robocze. Jeżeli życzą sobie Państwo, aby transakcja przebiegła szybciej, nie ma najmniejszego problemu. Zawsze można skorzystać z opcji przelewów typu Express, gdzie czas realizacji to maksymalnie 1 dzień roboczy. Koszt to tylko 1.99 GBP za przelewy z UK do PL, a z Polski do Wielkiej Brytanii jedynie 9.99 PLN. Co istotne, nasza oferta jest uczciwa i stała, jak i wolna od ukrytych opłat, w porównaniu z firmami konkurującymi. A każda z zawieranych transakcji jest bezpieczna, bo bezpieczeństwo jest dla nas wartością nadrzędną, dlatego jesteśmy instytucją regulowaną przez organy nadzorujące.

Inne artykuły