Oferta przekazów pieniężnych

01 mar 2022

Przelewy za granicę

Przelewy za granicę

Przelewy za granicę pozornie nie wydają się różnić od tych krajowych. Sam proces może i wygląda podobnie, lecz różnice są zauważalne. Jakie? Tak, jak w każdej branży, tak i tutaj, gdy korzystamy z usług zagranicznych koszty będą większe, a czas realizacji usługi dłuższy. Dlatego warto wcześniej wiedzieć, jak opłacalnie i szybko zlecić przelewy za granicę. Wszystkie aspekty tych międzynarodowych usług płatniczych przedstawiamy Państwu w naszym niniejszym artykule. 

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Ile czasu zajmuje taka usługa?
Jaki będzie koszt jej realizacji?
W jaki sposób przelać euro?
Opłacalny transfer internetowy
Zleć szybciej i taniej z Klik-24!

Przelewy za granicę – wstęp

Przelewy za granicę stanowią dzisiaj powszechną formę przekazywania środków pieniężnych z jednego państwa do drugiego. W zależności od tego dokąd mają trafić pieniądze, można wyróżnić dwa systemy płatnicze, które znacząco się od siebie różnią: SWIFT oraz SEPA.

Mając w zamiarze transfer euro do jednego z krajów UE, EOG (Islandia, Liechtenstein i Norwegia), bądź Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. A także mikropaństw, które posiadają odrębne ustalenia monetarne z Unią Europejską (Andora, Monako, San Marino oraz Watykan). To wówczas mowa o przelewach SEPA w ramach Jednolitego Obszaru Płatności w Euro.

Jeżeli zaś nasz przekaz pieniężny ma trafić na zagraniczny rachunek w innym kraju, to wtedy operacja płatnicza dotyczy przelewu SWIFT. Co więc różni od siebie te sieci płatności międzynarodowych? Każda z nich wymaga bowiem podania numeru rachunku IBAN, a w przypadku bardziej rozszerzonej opcji SWIFT także kodu BIC. Największe różnice obejmują zatem czas realizacji usługi przelewu zagranicznego, a przede wszystkim jego cenę, opłaty i inne prowizje. Jak zatem wyglądają one w rzeczywistości? Przenalizowaliśmy to dla Państwa z uwzględnieniem szczegółowych detali tuż poniżej!

Jak długo idzie przelew za granicę?

Jak długo idzie przelew zagraniczny? Średnio przyjmuje się, że taka usługa zajmuje od 1 do 3-4 dni roboczych. Skąd wynika taka duża rozbieżność? W głównej mierze zależy właśnie od kraju docelowego transferu, a więc także rodzaju przelewu zagranicznego. Tak więc, wykonując przelew w obrębie strefy SEPA, czas realizacji usługi w tej formie zajmie nam jedynie jeden dzień roboczy. Szybki czas przetwarzania płatności jest możliwy dzięki ujednoliceniu księgowaniu środków do standardu D+1. Oznacza to, że dzień po przyjęciu zlecenia, nastąpi finalizacja transakcji.

Z drugiej strony zupełnie inaczej ta kwestia wygląda w bardziej rozszerzonej opcji metodą przelewu zagranicznego SWIFT. Tutaj na pieniądze od zleceniodawcy takiego przekazu będziemy czekać co najmniej 72-96h roboczych. Z czego bierze się tak wydłużone oczekiwanie na wpłatę? Wpływa na to wiele czynników, a niewątpliwie do najważniejszych z nich należą: transakcje międzykontynentalne oraz udział pośredników. Oczywiście pod uwagę należy wziąć także ustalone godziny sesji księgowania transakcji i dni wolne od pracy banków, w tym weekendy.

Bank korespondent – co to jest?

W dodatku występują tu banki korespondenci, czyli instytucje pośredniczące, które pomagają w dostarczaniu płatności. Są one niezbędne, gdyż w sieci SWIFT dwa banki nie wystarczą. Zawsze muszą wspierać je inne, zwykle jest ich od 1 do 3. Im większa ich ilość, tym dłużej będziemy oczekiwać na pieniądze. A opłaty będą rosnąć. Także i tutaj musimy zdawać sobie sprawę, że przelewy mogą się opóźnić, z powodu świąt i godzin odcięcia sesji księgowania banków.

Ważne! Przelewy za granicę w systemie SWIFT można przyspieszyć za pomocą zmiany trybu księgowania płatności.

  • Overnight (natychmiastowy) – przy zleceniu i opłaceniu przelewu do g. 13:00, finalizacja nastąpi w tym samym dniu.
  • Tomnext (pilny) – przelewy wykonane do g. 13:00, wpłyną na rachunek adresata już kolejnego dnia roboczego.
  • Spot (standardowy) – zwykła opcja, która minimalnie może zająć 3-4 dni robocze, od chwili przyjęcia zlecenia usługi.

Pamiętaj! Koszty transakcji rosną przy wybraniu opcji Overnight lub Tomnext nawet dwukrotnie.

Ile kosztuje przelew za granicę?

Ile kosztuje przelew zagraniczny? Tak, jak w przypadku omawiania kwestii czasu przelewu pieniędzy za granicę. Tak i mówiąc o kosztach, różnice polegają głównie na wyborze rodzaju przelewu zagranicznego. Tak więc, zaczynając od sieci płatności europejskich SEPA, sama cena przyjęcia takiej usługi jest stała. Jednak waha się od 0 do 25 PLN. Przedział ten wynika z tabeli opłat i prowizji wybranego przez nas dostawcy usług. Najwyższe ceny mają banki, a najniższe firmy świadczące usługi przekazów pieniężnych!

A jaki jest koszt zlecenia przelewu globalnego w sieci SWIFT? Pamiętajmy, że mamy tutaj możliwość zlecenia usługi w każdej walucie świata. Jak i do dowolnego spośród 208 państw świata w systemie SWIFT. Takie możliwości niestety sporo kosztują. Na początek musimy zapłacić od 20 do nawet 300 PLN na poczet poniesienia ceny usługi. Co gorsza, cena ta jest ruchoma i zależy od kwoty przelewu, czyli im więcej przelewamy, tym większa też cena przelewu. Do tego dochodzi jeszcze jedna wielka niewiadoma, czyli prowizja za udział korespondentów. Jeśli uważacie, że to zbyt wiele, to przygotujcie się na najgorsze. Cena zlecenia i prowizja dla pośredników to nie jedyne z opłat, jakie poniesiemy. Konieczne jest też przewalutowanie jednej waluty na drugą, a to akurat najważniejsza składowa opłat. O czym mowa?

Spread walutowy – co to jest?

Oczywiście chodzi o spread walutowy, czyli różnicę między stawką za kupno konkretnej waluty, a stawką za jej sprzedaż. Uzyskany wynik to zysk dla usługodawcy, z którego usług postanowiliśmy skorzystać. Toteż, im jest on wyższy, tym więcej naszych ciężko zarobionych pieniędzy tracimy. Zaś im mniejszy, tym więcej zachowamy ich w naszym portfelu. Dane rynkowe wyraźnie wskazują, że to banki stosują najwyższe spready, zaś najniższe mają firmy online.

 

Jak przelać euro za granicę?

Jako, że Rzeczpospolita Polska znajduje się w obszarze płatniczym SEPA. To zdecydowanie częściej będziemy chcieli skorzystać z tego rodzaju przelewu zagranicznego. Dlatego warto wcześniej wiedzieć, jak prawidłowo zrealizować ten przelew europejski SEPA? To proste! Musimy zmienić parametry na właściwe:

  1. Rodzaj przelewu: SEPA
  2. Waluta transakcji: EUR
  3. Opcja kosztowa: SHA
  4. Numer rachunku: IBAN

Jak przelać euro za granicę?

Zobacz, jak robić przelewy za granicę znacznie korzystniej!

Na tym końcowym etapie wiemy już, że banki nie są dla klientów optymalnym rozwiązaniem. A co więc nim jest? Niewątpliwie najkorzystniejszą opcją będzie skorzystanie z zaufanej firmy internetowej, która zapewni nam niską cenę zlecenia usługi. Jak i wysoki kurs wymiany walut, szybkość i bezpieczeństwo transakcji. Czy taka firma w ogóle istnieje? Jasne, że tak! Jest nią rzecz jasna nasz Klik-24. Od wielu lat z sukcesami funkcjonujemy w branży międzynarodowych usług płatniczych, a naszą pracę doceniło szerokie grono zadowolonych klientów. Wyraz ich uznania doskonale ukazuje wysoka ocena przyznana na portalu Trustpilot!

Szybkie przelewy za granicę tylko w Klik-24!

Nie musicie szukać ich nigdzie indziej, ponieważ usługi Klik-24 to nie tylko korzystne cenowo usługi, ale przy tym niezwykle szybkie. Wszystko to jest możliwe za pomocą dwóch trybów przelewu: Express oraz Standard. W przypadku pierwszego z nich gwarantujemy księgowanie należności w ciągu 24h roboczych. A przy zwykłej opcji czas ten wynosi maksymalnie do 48h roboczych. Prawda, że szybko? Oprócz tego, na uwagę też zasługuje intuicyjna platforma wymiany walut. Dzięki niej przyjmuje się, że czas potrzebny na założenie konta w naszym serwisie i zlecenie usługi to 5 minut. Dlatego zapraszamy Państwa do rejestracji darmowego konta oraz korzystania z naszej oferty!

Inne artykuły