Oferta przekazów pieniężnych

09 sie 2021

Przelewy zagraniczne

Przelewy zagraniczne

Przelewy zagraniczne to temat, który był, jest i będzie aktualny cały czas. Tego typu usługi stale się zmieniają. W jakim stopniu? Sprawdźmy! W dzisiejszych czasach wykonywanie przelewów do drugiego państwa jest o wiele prostsze, niż wcześniej. Należy bowiem dysponować jedynie łączem internetowym oraz posiadać rachunek w banku, łącznie z dostępem do bankowości internetowej. W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji, polecamy Państwu lekturę naszego najnowszego artykułu!

Spis treści
Ewolucja usługi transferów
Opłaty za przekaz za granicę
Gdzie będzie szybko i tanio?
Bezpłatne transfery? Klik-24!

Przelewy zagraniczne – SWIFT a SEPA

Przelewy zagraniczne nie stanowią dziś większego problemu. Jeszcze do niedawna, aby zrobić przelew zagraniczny koniecznie musielibyśmy udać się do oddziału banku lub innego pośrednika. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu istniała jedynie jedna forma przelewu zagranicznego. Mianowicie był to kosztowny przelew międzynarodowy w sieci SWIFT, za który trzeba było zapłacić na prawdę dużo pieniędzy. Dlaczego? Wynikało to z kosztów prowizji dla pośredników, czyli banków korespondentów, które w dodatku były niewiadome. Porównując opłaty sprzed lat do tych obecnych to były one wówczas kilka razy większe. A czas realizacji usługi pozostawiał wiele do życzenia. Mógł iść nawet tydzień czasu albo i dłużej, w przypadku transferu do kraju na innym kontynencie.

Na szczęście sytuacja ta uległa zmianie, bo od kilkunastu lat mamy już możliwość wyboru pomiędzy przelewem SWIFT a SEPA. Ten drugi z nich wprowadzono w styczniu 2008 roku. Był inicjatywą mającą na celu harmonizację płatności europejskich. Przelewy zagraniczne dokonywane tą metodą między państwami Unii Europejskiej wpływają na rachunek odbiorcy już w ciągu 24 godzin roboczych. Natomiast, gdy chcemy przesłać pieniądze do kraju europejskiego w obszarze SEPA to maksymalny czas realizacji wynosi 72h robocze. Tak więc, jak widać przelewy SEPA idą zdecydowanie szybciej od swoich starszych poprzedników. Wynika to z faktu, iż banki wszystkich krajów należących do strefy SEPA ściśle ze sobą współpracują. Nie potrzebują przy tym innych instytucji bankowych. Dodatkowo postarano się, aby jak najbardziej uprościć proces przetwarzania transakcji.

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Jaki jest koszt przelewu zagranicznego? Istotnym jest, aby wiedzieć, że jest to usługa, w której opłaty są różne dla obu stron transakcji. Czyli dla nadawcy, jak i odbiorcy. Wyróżnia się trzy opcje kosztowe płatności:

  1. OUR – ogół kosztów ponosi zleceniodawca przelewu;
  2. SHA (współdzielone) – opłaty pokrywają zarówno nadawca, jak i odbiorca przelewu. Przy czym za opłaty banku nadawcy płaci osoba zlecająca przelew, zaś za prowizje banku odbiorcy osoba odbierająca płatność;
  3. BEN – całość opłat jest po stronie zleceniobiorcy przelewu.

Koszt przelewu SWIFT

Przy przelewach zagranicznych SWIFT najczęściej stosowaną opcją jest pierwsza z powyższych, czyli OUR. Wówczas koszty transakcji ponosi jedynie nadawca. Decydując się na przelew w banku, łączne opłaty mogą nas przyprawić o przysłowiowy ból głowy. Podstawowa opłata to samo zlecenie przelewu za granicę, która wyniesie minimalnie 20 zł, a maksymalnie 300 zł. Kolejną jest kurs wymiany walut, który jak powszechnie wiadomo w bankach jest najniższy. Słaby przelicznik walutowy prowadzi do niekorzystnego dla klienta spreadu walutowego. Czyli różnicy pomiędzy kursem kupna danej waluty, a kursem jej sprzedaży. Otrzymany wynik stanowi zysk dla wybranego usługodawcy. Im jest wyższy, tym klient więcej traci na wymianie. Zaś im jest niższy, tym więcej zaoszczędzi. Spoglądając na kursy wymiany walut dostrzegamy, że najwyższe spready uświadczymy w bankach, zaś na najniższe możemy liczyć w firmach online. Ostatni koszt stanowi prowizja, która wynika z pośrednictwa banków korespondentów, o której wspomnieliśmy wyżej.

Koszt przelewu SEPA

Natomiast realizując przelew europejski SEPA jesteśmy ograniczeni jedynie do jednej opcji kosztowej, którą jest druga na liście – SHA. Na szczęście, uznaje się ją za najtańszą z trzech form płatności. Ponadto nie spotkamy się tutaj z prowizjami dla żadnych pośredników, gdyż w tej sieci płatności zwyczajnie nie występują. Kolejnym plus to fakt, że opłaty za przelewy na terytorium UE nie pobierają się z kwoty przelewu. Opłata za zlecenie przelewu waha się już od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Jak sama nazwa wskazuje, przelewy SEPA dedykuje się transakcjom europejskim, toteż jedyną akceptowalną walutą jest tutaj euro. Nie znaczy to jednak, że nie możemy zlecić przelewu z konta prowadzonego w naszej rodzimej walucie – PLN lub innej. Pamiętajmy, że każdorazowo nasze środki przekonwertuje system. Koniecznie należy zaznaczyć wówczas w parametrach przelewu walutę transakcji jako EUR, opcję kosztową – SHA oraz rodzaj przelewu – SEPA! Jeśli tego nie zrobimy, system zleci przelew SWIFT, a nie SEPA!

Zlecenie przelewu na ekranie dotykowym

Tanie i szybkie przelewy zagraniczne? – gdzie szukać?

Gdzie można zrealizować tanie i szybkie przelewy zagraniczny i czy faktycznie takowe istnieją? Jak można się domyśleć, na pewno nie znajdziemy ich w bankach. Nie jest tajemnicą, że w ciągu ostatniej dekady, banki ustąpiły pozycji lidera w tej branży. Komu? Oczywiście nowoczesnym firmom specjalizującym się w usługach przelewów zagranicznych, których oferta jest na prawdę najlepsza na rynku. Skąd wynika ta przewaga nad bankami? Przede wszystkim z trzech czynników: szybkości księgowania środków (1-2 dni robocze), najwyższych stawek kursów walut oraz niskich opłat za realizację. Przelewy zagraniczne wykonywane za pośrednictwem firm online to zdecydowanie najtańszy, najbardziej komfortowy i najszybszy sposób na realizację takiej płatności. W firmach internetowych operacje te dokonuje się poprzez usługi systemu bankowości. A także przy wykorzystaniu specjalnych platform wymiany walut danych firm.

Darmowe przelewy zagraniczne? – w Klik-24 to możliwe!

Jedną z najbardziej uznanych firm internetowych na polskim, jak i zagranicznym rynku jest Klik-24. W branży usług płatniczych funkcjonujemy już od 2013 roku, a przez ten czas zbudowaliśmy renomę solidnej marki. Jak również zdobyliśmy zaufanie szerokiego grona zadowolonych klientów. Potwierdzenie naszej jakości stanowi wysoka ocena przyznana nam na niezależnym portalu opiniodawczym – Trustpilot. Dlaczego warto wybrać naszą ofertę? Dlatego, że przede wszystkim stawiamy na uczciwość, transparentność oraz zadowolenie każdego naszego klienta. U Nas zawsze otrzymają Państwo najwyższe stawki wymiany walut oraz stałe i niskie koszty za realizację przelewu. Naszą usługę realizujemy w 100% online – wygodnie i bez wychodzenia z domu! Ponadto jako niezależna instytucja finansowa posiadamy licencje bezpieczeństwa wydane zarówno przez polski KNF, jak i brytyjskie FCA. Oprócz tego dysponujemy licencjami ochrony danych osobowych (ICO) oraz przeciwdziałania zjawisku prania brudnych pieniędzy (AML).

Przelewy zagraniczne w Klik-24 to maksimum prostoty i przejrzystości oraz brak zbędnych formalności. Jak zrobić przelew zagraniczny? Wystarczy jedynie zarejestrować się w naszym serwisie, zlecić przelew, wprowadzić dane odbiorcy i opłacić transakcję. Nie wymagamy od Państwa żadnych dokumentów. Do kwoty 1000 EUR/miesięcznie można korzystać z naszego serwisu bez okazywania dokumentów. Jeśli chcą Państwo zwiększyć limity transakcji potrzebne jest załączenie skanu dokumentu tożsamości. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania w tym zakresie, to oczywiście służymy naszą pomocą i zapraszamy serdecznie do kontaktu!

Uwaga! Niektóre firmy proponują swoim klientom nawet bezpłatne przekazy pieniężne za granicę. Aczkolwiek przy takich promocjach trzeba zachować czujność. Za zerową opłatą za zlecenie usługi może kryć się dużo gorsza stawka wymiany waluty. Jednakże w Klik-24 darmowe przelewy zagraniczne rzeczywiście istnieją! Mianowicie przelewy w trybie Standard zawsze są bezpłatne. Bez względu na wysokość przelewu, a kurs wymiany się nie zmienia!

Inne artykuły