Oferta przekazów pieniężnych

30 lip 2021

Ile czasu idzie przelew zagraniczny?

Ile czasu idzie przelew zagraniczny?

Ile czasu idzie przelew zagraniczny? Przyjmuje się, że średnio trwa od 1 do 4 dni roboczych, a zróżnicowanie to wynika z wielu czynników. Jakich dokładnie? Przede wszystkim od wyboru usługodawcy i rodzaju przelewu. Inne determinanty długości trwania przelewu zagranicznego przedstawiliśmy oczywiście w niniejszym artykule. Tak więc, w celu poznania szczegółowych informacji w tym temacie zapraszamy Państwa serdecznie do dzisiejszej lektury!

Spis treści
Wprowadzenie do tematu
Przekaz globalny SWIFT
Transfer europejski SEPA
Co może wpłynąć na termin?
Długość księgowania SWIFT
Jak długo trwa w opcji SEPA?
Szybki transfer? Tylko Klik-24!
Jak zlecić transakcję w Klik-24?

Ile czasu idzie przelew zagraniczny? – podstawowe informacje

Ile czasu idzie przelew zagraniczny? Odpowiadając na to pytanie, w pierwszej kolejności należy poznać specyfikę działania przelewów bankowych. Jak powszechnie wiadomo, przelewy lokalne, czyli w obrębie kraju, trwają zwykle do jednego dnia roboczego. Zaś zlecając przelew międzynarodowy czas realizacji usługi może się wydłużyć, a te dzielą się na przelew SWIFT i SEPA. Czym się różnią, jakie są ich wady i zalety? Porównanie obu zamieszczamy tuż poniżej.

SWIFT – przelew zagraniczny

Patrząc pod kątem globalnym, większość operacji bankowych wykonywanych jest poprzez sieć płatności SWIFT. Stanowi ona protokół służący do komunikacji pomiędzy bankami na całym świecie. Szacuje się, że w tej sieci znajduje się ponad 11.000 banków w aż 200 państwach. Polecenia przelewu składane przez klientów, również realizuje się w systemie SWIFT. W momencie, gdy środki przesyła się z jednego banku do drugiego, to mimo to nie następuje wówczas faktyczny transfer pieniędzy. Dzieje się tak, gdyż najpierw konto zleceniodawcy przelewu obciąża bank, a następnie uznaje on konto zleceniobiorcy przelewu.

Jednakże transakcje te nie dokonują się bezpośrednio pomiędzy dwoma bankami. Uczestniczą w nich także inne instytucje. Jakie? Chodzi o podmioty pośredniczące, a konkretniej banki korespondujące. Ich udział jest niezbędny, gdyż banki w systemie często nie mają ze sobą żadnych korelacji. Niestety czas księgowania środków ulega w tej sytuacji znacznemu wydłużeniu. Im więcej pośredników w naszej transakcji, tym dłużej zajmie księgowanie wpłaty.

Przelew zagraniczny SEPA

Przelewy europejskie SEPA oficjalnie wprowadzono w styczniu 2008 roku. Jak sama nazwa wskazuje, usługę tą dedykuje się transakcjom zlecanym na Starym Kontynencie. A także dotyczą wyłącznie przelewów w walucie euro. Jednak nie wszystkie kraje Europy mają możliwość dokonywania przelewów w tej formie. Muszą przynależeć też do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Na szczęście Polska jest obecna w tym zestawieniu. Ogólnie w strefie płatności SEPA znajduje się aż 36 państw:

  • 27 krajów członkowskich UE;
  • 3 kraje stowarzyszone w EOG (Islandia, Norwegia oraz Liechtenstein);
  • 2 niezależne państwa (Szwajcaria i Wielka Brytania);
  • 4 mikropaństwa (Andora, Monako, San Marino i Watykan).

Ważne! Warto zaznaczyć, że terytoria zależne niektórych państw europejskich również obejmuje obszar SEPA. Mowa tu głównie o regionach turystycznych. Zaliczają się do nich m.in.: Azory, Gibraltar, Wyspy Alandzkie, Wyspy Kanaryjskie czy Martynika.

Facet spoglądający na zegarek

Czas realizacji przelewu zagranicznego

Na to, ile czasu zajmie przetwarzanie naszego przelewu zagranicznego, istotny wpływ może mieć nasz bank. Dokładnie chodzi o termin realizacji sesji wychodzących oraz przychodzących. Do innych czynników należą: waluta transakcji, państwo odbiorcy oraz data i godzina wykonania przelewu. A także ewentualne błędy przy wprowadzaniu danych do przelewu, takich jak choćby zły numer konta IBAN czy kod SWIFT/BIC. Mogą wystąpić też opóźnienia niezależne od banku, jak i od nas samych. Sytuacje te mogą mieć miejsce przede wszystkim z powodu przerw weekendowych oraz świątecznych.

Przelew SWIFT – czas realizacji

Jak długo może trwać realizacja przelewu bankowego za granicę w systemie SWIFT? Po pierwsze, to zależy od tego, czy wybraliśmy usługę online czy też offline. Jaka jest różnica? Realizując przelew zagraniczny za pośrednictwem Internetu, całość może zająć jedynie kilka minut. A proces przetwarzania offline jest dłuższy. Mówiąc o metodach online, mamy na myśli przede wszystkim nowoczesne firmy online, które świadczą innowacyjne usługi zagranicznych przelewów. Zaś metodami offline są głównie banki, które wykonują przelewy jedynie w dni robocze w godzinach granicznych. Jednak obecnie większość transakcji bankowych dokonuje się online. Wydawać by się mogło, że przelew przez bank wpłynie natychmiast, jednak rzeczywistość jest inna. Pamiętać należy przecież o pośrednikach, których maksymalnie w jednej transakcji może być aż trzech. Przyjmuje się, że może on trwać nawet do 3-4 dni roboczych, czyli jednak dość długo. Aczkolwiek, trzeba zaznaczyć, że mamy tu możliwość przyspieszenia zaksięgowania naszej wpłaty. Jak? Wybierając jedną z trzech opcji księgowania przelewu:

  • Overnight, z ekspresowym czasem księgowania w tym samym dniu roboczym (jeżeli przelew wyślemy do g. 13:00);
  • Tomnext, gdzie czas księgowania to 1 dzień roboczy;
  • Spot, ze standardowym czasem realizacji usługi wynoszącym 3/4 dni robocze.

Przelew SEPA – czas realizacji

Porównajmy czas realizacji przelewu zagraniczny SWIFT z transferem europejskim SEPA. Stosunek wynosi 3-4 dni do 1-2 dni, różnica jest więc znacząca. Powodem o wiele krótszego czasu potrzebnego na zaksięgowanie wpłaty jest tutaj brak pośredników, gdyż banki europejskie ściśle ze sobą współpracują. Dlatego pod względem czasu trwania usługi, system płatności SEPA niewątpliwie przewyższa swojego starszego odpowiednika, którego początki sięgają lat 70-tych.

Pamiętaj! Realizując przelew SEPA, koniecznie ustawiamy właściwe parametry: rodzaj przelewu: SEPA, waluta: EUR, opcja kosztowa płatności: SHA (współdzielone). Jeśli nie spełnimy tych warunków, system uzna i wyśle nasz przelew jako kosztowny i wydłużony przelew SWIFT. Tak więc, chcąc zaoszczędzić na czasie i pieniądzach, miejmy to na uwadze.

Sprawdź, ile czasu idzie przelew zagraniczny w firmie online Klik-24!

Jeśli chcą Państwo wykonać szybki i tani przelew zagraniczny, to Klik-24 jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Proponujemy darmowy przelew zagraniczny Standard, który trwa do 48 godzin roboczych. A także przyśpieszony przelew Express, który zajmuje do 24h roboczych. Tajemnica szybkości naszych usług tkwi w wykorzystaniu przelewów lokalnych typu Elixir. Dotyczy to usługi przelewów z Polski do Anglii oraz z UK do Polski. Dzięki temu, nasi klienci mogą zaoszczędzić o wiele więcej pieniędzy i zrealizować transakcje znacznie szybciej, niż w bankach czy kantorach!

Dlaczego warto wybrać ofertę naszej firmy? W branży usług płatniczych z powodzeniem funkcjonujemy już od 2013 roku. Przez ten czas udało nam się zbudować renomę solidnej marki, a także zdobyć zaufanie szerokiego grona klientów. Potwierdzeniem profesjonalnej jakości obsługi klienta stanowi znakomita ocena przyznana Nam na niezależnym portalu opinii publicznej – Trustpilot. Jako pewna i bezpieczna instytucja płatnicza, posiadamy wymagane licencje bezpieczeństwa, w tym polskiego KNF oraz brytyjskiego FCA. A także ochrony danych osobowych (ICO) oraz przeciwdziałania zjawisku prania brudnych pieniędzy (AML). Daje to więc 100% gwarancję bezpieczeństwa transakcji.

Jak zrobić szybki i korzystny przelew zagraniczny w serwisie internetowym Klik-24?

Jak wykonać przelew zagraniczny w Klik-24? To proste! Cały proces realizuje się w pełni online – wygodnie i bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy zarejestrować darmowe konto klienta na naszej platformie wymiany walut. Następnie wprowadzić kwotę transakcji oraz uzupełnić formularz z danymi odbiorcy płatności. Po wykonaniu tych kroków pozostaje jedynie opłacić zleconą usługę przelewu na nasze konto. Jeżeli mają Państwo pytania w tym zakresie, oczywiście służymy naszą pomocą i zapraszamy serdecznie do kontaktu!

Inne artykuły