Oferta przekazów pieniężnych

25 paź 2021

Przelew międzynarodowy – co jest potrzebne?

Przelew międzynarodowy – co jest potrzebne?

Przelew międzynarodowy – co jest potrzebne? Jako, że wysyłamy środki do innego państwa, podstawowe dane odbiorcy niestety nie wystarczą. Tak więc, co jeszcze musimy mieć, aby zrealizować taką usługę zagraniczną? W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji w tym temacie, polecamy Państwu niniejszy artykuł. Tak więc, tradycyjnie zapraszamy do lektury!

Spis treści
Wprowadzenie
Jakie dane są niezbędne w tej transakcji?
IBAN – czyli numer rachunku bankowego!
SWIFT/BIC – czym jest i do czego to służy?
Gdzie można wykonać usługę najszybciej?

Przelew międzynarodowy – co jest potrzebne?

Przelew międzynarodowy – co jest potrzebne? Żeby zlecić tego typu usługę, musimy oczywiście podać właściwe dane adresata przelewu, czyli przede wszystkim imię i nazwisko. Czy to wszystko, czego się od nas wymaga? Jak już wspomnieliśmy we wstępie, oczywiście, że nie. Dzieje się tak, gdyż przelew międzynarodowy mimo, iż jest podobny, to jednak nieco różni się od przelewu krajowego. Transferując pieniądze między polskimi kontami, najważniejszy jest 26-cyfrowy numer konta bankowego. W przypadku przelewu na zagraniczny rachunek, będziemy potrzebowali jeszcze innych niezbędnych nam informacji. Jakich? Sprawdźcie poniżej!

IBAN a SWIFT

W dzisiejszych czasach chyba nikt z nas nie wyobraża już sobie codziennego życia bez transferów pieniędzy za granicę. A te każdorazowo wiążą się z dwoma fundamentalnymi terminami – numerem IBAN oraz kodem SWIFT. Przy tego typu operacjach finansowych, kluczowe jest podanie tak pierwszego, jak i drugiego. Wówczas proces księgowania naszej płatności na zagraniczny numer rachunku bankowego przebiegnie w 100% prawidłowo, jak i w wyznaczonym terminie.

Numer rachunku IBAN

Numer rachunku IBAN – co to jest? IBAN to skrót od pełnej nazwy International Bank Account Number, czyli po polsku międzynarodowy numer rachunku bankowego. Jest to ciąg kilkunastu, a najczęściej ponad dwudziestu cyfr tworzących ten numer. Standard IBAN wprowadzono u schyłku lat 90-tych XX wieku, w celu usprawnienia płatności realizowanych na terytorium Unii Europejskiej. Wraz z wejściem Polski do UE w 2004 roku, IBAN obowiązuje również w naszym kraju. Obecnie IBAN jest nieodzowny przy wykonywaniu przelewów europejskich SEPA. Jak sama nazwa wskazuje, usługa ta dotyczy transakcji zlecanych w obrębie państw na Starym Kontynencie, wyłącznie w walucie euro. Jednakże nie wszystkie mogą korzystać z tej usługi, a jedynie 36 państw członkowskich, które można podzielić następująco:

 • 27 członków UE;
 • 3 państwa stowarzyszone w EOG (Islandia, Norwegia i Liechtenstein);
 • 2 niezależne kraje (Wielka Brytania oraz Szwajcaria);
 • 4 mikropaństwa (Watykan, Monako, San Marino i Watykan);
 • terytoria zależne krajów Europy (np. Wyspy Kanaryjskie czy Gibraltar).

Rzeczpospolita Polska, jako członek UE oczywiście znajduje się w Jednolitym Obszarze Płatności w Euro. Dzięki temu przelewy SEPA można realizować za pośrednictwem przelewu z polskiego konta na zagraniczne, w walucie EUR.

Cyfry kontrolne IBAN

Wyjaśniliśmy sobie już w skrócie, czym jest IBAN. A skoro jest to ciąg cyfr to warto wiedzieć, co dokładnie tworzy Numer Rachunku Bankowego. NRB jest polskim formatem kont bankowych, który składa się z 26 liczb.

 • pierwsze dwie cyfry stanowią sumę kontrolną (KK) całego numeru konta. Ustala się ją w oparciu o pozostałe cyfry;
 • następne osiem cyfr identyfikują numer rozliczeniowy banku, dzięki czemu możliwe jest zidentyfikowanie danej placówki bankowej. Tą składową numeru NRB sporządza Narodowy Bank Polski;
 • ostatnie 16 cyfr to indywidualny numer rachunku bankowego każdego klienta.

Czy IBAN i NRB to jedno i to samo? Pierwszy jest skrótem międzynarodowym, a drugi używa się jedynie na terenie naszego kraju. Jedyną różnicą jest kod kraju, który należy umieścić w numerze IBAN, przed ciągiem cyfr. Dla polskich kont kodem tym jest PL. Długość numeru IBAN różni się w zależności od państwa, do którego chcemy zlecać przelewy międzykrajowe. Maksymalnie IBAN może liczyć nawet 31 znaków. Przykładowo, w Polsce jest to 28 znaków, a w Anglii 22 znaki. Choć na Gibraltarze – terytorium zależnym UK są to już 23 znaki. W Norwegii jedynie 15, a na Malcie aż 31!

Kod SWIFT/BIC

Pozostaje jeszcze kwestia drugiej części dzisiejszego tematu, czyli kodu SWIFT (BIC). Skróty te są tożsame, w Polsce natomiast częściej używa się skrótu BIC, zaś za granicą SWIFT. Co oznaczają te skrót? Dosłownie Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication oraz Business Identifier Code. Mają one na celu identyfikację konkretnego podmiotu finansowego, do którego mamy przesłać pieniądze. Dzięki czemu, proces ten jest dużo łatwiejszy i znacznie szybszy. Jak długo idzie przelew? Od 1 dnia w opcji SEPA aż do 3-4 dni w opcji SWIFT. Pamiętać należy, że istnieją dwa rodzaje przelewów zagranicznych, czyli: przelew SWIFT i SEPA. W opcji SWIFT potrzebne jest podanie zarówno numeru IBAN, jak i kodu SWIFT/BIC. Natomiast w przelewie typu SEPA wymaga się jedynie numeru IBAN. Indywidualny kod SWIFT (BIC) posiada każda z organizacji należących do systemu SWIFT.

Kod identyfikacyjny banku

Tak, jak w przypadku numeru IBAN, tak i kod SWIFT można rozłożyć na czynniki pierwsze, czyli różne cyfry i litery. Jego długość także jest różna i waha się od 8 do 11 znaków. Generalnie konstrukcję kodu SWIFT można wytłumaczyć tak:

 • pierwsze 4 znaki stanowią identyfikator banku, bądź innej instytucji płatniczej prowadzącej konta dla swoich klientów;
 • następne 2 znaki wskazują państwo, w którym funkcjonuje ten bank lub instytucja;
 • kolejne 2 znaki podają lokalizację banku albo innego usługodawcy finansowego;
 • ostatnie 3 znaki są szczegółową informacją o położeniu konkretnej placówki.

Międzynarodowy przelew bankowy

Międzynarodowy numer rachunku bankowego w formacie IBAN oraz kod SWIFT/BIC to dwa kluczowe elementy potrzebne do zrealizowania przelewu międzynarodowego. Pamiętać należy jeszcze, żeby przed zleceniem tej usługi, zweryfikować koszt takiej usługi, gdyż możemy się mocno zdziwić. Jego składowe tworzą co najmniej 2-3 czynniki. Po pierwsze, opłata za zlecenie usługi. Po drugie, kurs wymiany walut, który przekłada się na poziom spreadu walutowego, a po trzecie ewentualne prowizje ze strony banków korespondentów (SWIFT). Dlatego zawsze szukajmy metody z niskimi kosztami oraz konkurencyjnymi stawkami wymiany walut. Dzięki temu uzyskamy korzystną ofertę!

Szybki przelew międzynarodowy? Tylko z Klik-24!

Szukając sprawdzonego sposobu na szybki przelew międzynarodowy, nie musimy w tym celu przeszukiwać całego Internetu. Gotowym rozwiązaniem są usługi przelewów w naszej firmie internetowej, Klik-24. Dlaczego warto wybrać właśnie naszą ofertę? W branży międzynarodowych płatności funkcjonujemy już praktycznie od dekady (2013r.). W tym czasie udało Nam się ugruntować naszą pozycję na rynku, jak i zdobyć zaufanie szerokiego grona Klientów. Z czego wynika to zadowolenie Konsumentów? Przede wszystkim z tego, że są dla nas zawsze Numerem 1! Potwierdzenie tego stanu rzeczy można znaleźć na niezależnym portalu opiniodawczym – Trustpilot. Oprócz tego, będąc zarówno niezależną, jak i zaufaną instytucją płatniczą, szczególnie istotna jest dla nas kwestia bezpieczeństwa transakcji. Zapewniamy ją w 100%, poprzez posiadane przez nas licencje i certyfikaty bezpieczeństwa.

Na czym polega ta szybkość? Bez względu na to, gdzie następuje transfer środków, czas realizacji usługi to u Nas zaledwie 1-2 dni robocze. Przedział ten zależy od wybranego przez Państwa rodzaju przelewu. W trybie Standard zajmuje to do 48h roboczych, zaś w Express jedynie do 24h roboczych! Warto dodać, że pierwszy z nich to usługa bezpłatnego przelewu. Natomiast za ekspresową opcję płacimy jedynie symboliczną opłatę, która zawsze pozostaje stała. Jak wykonać przelew zagraniczny? W Klik-24 to dziecinnie proste! Wystarczy podążać krok po kroku za instrukcją. W razie potrzeby, służymy Państwu naszą pomocą i zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszymi konsultantami. Polecamy również sekcję najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi.

Inne artykuły