Oferta przekazów pieniężnych

06 mar 2023

Przekazy pieniężne – jak nie przepłacać?

Przekazy pieniężne – jak nie przepłacać?

Osoby wyprowadzające się z kraju powinny zadbać o wiele istotnych spraw. Oczywiście podstawą jest podjęcie pracy oraz znalezienie miejsca, w którym można będzie wygodnie i bezpiecznie mieszkać. Istotną sprawą jest też zwrócenie uwagi na możliwość wykonywania przekazów pieniężnych. Takie transakcje stanowią bardzo istotny element życia każdej osoby, która wyemigrowała do innego kraju. Okazuje się, że na rynku finansowym istnieją różne usługi i sposoby przesłania środków. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najtańszej i najwygodniejszej opcji przesyłania pieniędzy za pośrednictwem Internetu.

Spis treści
Szybko i wygodnie
Potrzebne informacje
Wyjaśnienie opłat
Tańsze alternatywy

Szukanie wygodnej i niedrogiej metody na przekazy pieniężne

Istnieje wiele banków i instytucji, które obsługują przekazy pieniężne. Analiza i porównywanie poszczególnych ofert może zająć sporo czasu, dlatego warto zapoznać się z informacjami przedstawionymi poniżej. Dzięki temu można dowiedzieć się, na co zwracać uwagę i jakich typów firm szukać, aby umożliwić sobie szybkie i niedrogie przelewanie środków.

Przelewy bankowe z Wielkiej Brytanii

Jeśli mówimy o przelewach to nic dziwnego, że w pierwszym momencie do głowy przychodzi nam bank. Instytucje bankowe obsługują zagraniczne przekazy pieniężne. Jeśli więc ktoś założył konto w Wielkiej Brytanii to może bez większych problemów wysyłać pieniądze do Polski. Opcja ta jest dość wygodna, jednak wiąże się z pewnymi kosztami i zajmuje nawet do 5 dni roboczych. Czas dostarczenie pieniędzy jest uzależniony od rodzaju wybranego przelewu oraz banków uczestniczcych w transakcji.

Przekazy międzynarodowe są wykonywane w ramach systemu SWIFT (Society for Interbank Financial Telecommunication) umożliwiającego robienie przelewów między bankami w różnych krajach należącymi do tego systemu. Każdy bank należący do SWIFT posiada swój unikalny kod składający się z 8 lub 11 znaków. Robiąc przelew zagraniczny np. z UK do Polski trzeba podać trochę więcej informacji niż w przypadku przelewu krajowego. Do wypełnienia formularza przekazu należy przygotować następujące dane:

  • Imię i nazwisko lub nazwa firmy będącej właścicielem konta docelowego.
  • Kod SWIFT/BIC banku odbiorcy (8-11 znaków) oraz jego pełna nazwa.
  • Numer IBAN banku odbiorcy (do standardowego numeru polskiego konta trzeba dodać przedrostek PL).

Ponadto banki mogą zadawać pytania związane z pochodzeniem i przeznaczeniem pieniędzy. Jest to związane z ustawą mającą za zadanie walkę z praniem brudnych pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu. W przypadku kolejnych przelewów będzie łatwiej, ponieważ bank będzie miał zaufanie do swojego stałego klienta.

Bez wątpienia zagraniczne przekazy pieniężne wykonywane bezpośrednio w placówkach banków lub w ich systemach on-line są najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem wysyłania pieniędzy do Polski. Z drugiej strony opcja ta jest też jedną z najdroższych. Banki stosują bowiem wiele opłat oraz ukrytych kosztów. W perspektywie długofalowej, szczególnie w przypadku wykonywania przelewów cyklicznych, może się okazać, że koszty takich przekazów są ogromne. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze opłaty.

Opłata za wykonanie przelewu wychodzącego

Niestety koszty przelewów zagranicznych w brytyjskich bankach są wysokie i mogą sięgać nawet kwoty 10 funtów za jedną transakcję. W przypadku wykonania kilku przelewów na niewielkie kwoty może się okazać, że suma wszystkich prowizji jest bardzo wysoka. Co prawda opłata za przelew wychodzący jest stała, jednak należy pamiętać o innych realnych i ukrytych kosztach ponoszonych w związku z realizacją transakcji.

Przewalutowanie

Wiele banków stosuje ukryte koszty wkalkulowane w zmianę kursu wymiany walut, które różnią się od rynkowych nawet o 5-10% na niekorzyść klienta. Jeśli więc ktoś nie zna dobrze rzeczywistych kursów funta to taka osoba może napotkać na bardzo niekorzystną wymianę. Przykładowo w przypadku przelewania 1000 funtów, bank może zarobić nawet 50-100 funtów na takiej ukrytej opłacie.

Banki pośredniczące 

W wielu sytuacjach w przelewach międzynarodowych udział biorą banki pośredniczące. Nie wszystkie angielskie banki współpracują z bankami polskimi i konieczne jest wówczas skorzystanie z pomocy banków korespondentów. Oczywiście tacy pośrednicy mają również prawo do pobrania opłaty zgodnej ze swoją polityką cenową. Najgorsze jest to, że przed wysłaniem środków nie można ustalić czy takie dodatkowe opłaty zostaną naliczone oraz jaka będzie ich wysokość. Może się okazać, że do odbiorcy dotrze o wiele mniejsza kwota niż była wysyłana.

Koszt przelewu zagranicznego

Po przelaniu pieniędzy na konto odbiorcy może się okazać, że jego bank pobiera opłatę za przelew przychodzący z zagranicy. Taka opłata dodatkowo uszczupla kwotę, która została rzeczywiście wysłana. Należy więc wysyłać pieniądze ze sporą nadwyżką lub zastanowić się nad innym, o wiele tańszym sposobem na przekaz pieniężny.

Bank

Czy istnieje tańsze przekazy pieniężne?

W szczególności, regularne przelewanie pieniędzy do Polski może być bardzo kosztowne. Można uniknąć takich opłat korzystając z usług specjalnych firm zajmujących się tanimi międzynarodowymi przekazami pieniężnymi. Usługodawcy ci działają on-line i są ekspertami w dziedzinie płatności internetowych. Dzięki temu są w stanie zaproponować przejrzyste warunki oraz niskie opłaty za swoje usługi. Zwykle doliczają one drobną kwotę do kursu wymiany waluty, jednak różnica pomiędzy ich kursem, a kursem realnym jest o wiele mniejsza w porównaniu z kursami oferowanymi przez banki. Niektóre firmy oferują stała, niewielką opłatę za przelew, niezależnie od jego wielkości. Oprócz tego nie ma żadnych ukrytych opłat, a klient jest zawsze informowany o łącznej kwocie do zapłaty jeszcze przed wykonaniem transakcji. Korzystanie z ofert takich usługodawców jest nie tylko tańsze, ale również szybsze, ponieważ przelewy wykonywane są w czasie od kilku godzin do maksymalnie 1 dnia roboczego.

Na jakiej zasadzie działają takie firmy?

Zasada działania pośredników on-line oferujących niedrogie przekazy pieniężne do Polski jest bardzo prosta. Polega ona na wykorzystaniu przelewów krajowych. Klienci zarejestrowani na platformie Klik-24 (rejestracja jest szybka, łatwa i darmowa) zlecają przekaz wybierając rodzaj przelewu i kwotę. Nastepnie pieniądze zostaną przeliczone zgodnie z kursem wymiany walut podanym w kalkulatorze na naszej stronie internetowej Klik-24. Aby przelew został zrealizowany, należy go jeszcze opłacić wykonując przelew ze swojego brytyjskiego rachunku na nasze brytyjskie konto. Ostatnim etapem jest wysłanie przez firmę Klik-24 złotówek z polskiego konta na konto docelowe prowadzone w banku odbiorcy. Zamiast jednego przelewu zagranicznego wykonywane są dwa przelewy krajowe pozbawione ukrytych opłat, wysokich prowizji i kosztów banków pośredniczących. Opcja ta jest idealna dla osób oszczędnych, którym zależy również na szybkim przekazaniu pieniędzy do Polski. 

Inne artykuły